European Union
  • log in
  • create an account

Recruitment for academic year 2023/2024

switch registrations

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Bezpieczeństwo radiacyjne - stacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie

Details
Code MFI_BRA_S1
Organizational unit Faculty of Mathematics, Physics and Computer Science
Field of studies Bezpieczeństwo radiacyjne
Form of studies Full-time
Level of education First cycle (BA)
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 29
Duration 3,5 roku
Required document
  • Matury
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (17.04.2023 00:00 – 08.07.2023 23:59)

Terminarz rekrutacji

  • 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
  • 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
  • 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
  • 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
  • 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
  • 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy

Opis kierunku

Zależy Ci na bezpieczeństwie, a jednocześnie chciałbyś zgłębiać wiedzę z zakresu promieniotwórczości i energetyki jądrowej? 

Wybierając studia w ramach kierunku Bezpieczeństwo radiacyjne zdobędziesz szeroką wiedzę między innymi w zakresie radiochemii, ochrony radiologicznej, promieniowania jonizującego oraz radioekologii. Podczas studiów będziesz pracować w nowoczesnych laboratoriach ze specjalistyczną aparaturą, dowiesz się jak korzystać z urządzeń analitycznych i diagnostycznych, które są powszechnie wykorzystywane w medycynie i przemyśle. Dzięki tym studiom będziesz mógł podjąć pracę chociażby w przemyśle farmaceutycznym, w laboratoriach badawczo-rozwojowych czy w otoczeniu energetyki jądrowej!

Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić tutaj:

https://phavi.umcs.pl/at/attachments/2023/0425/121151-bezpieczenstwo-radiacyjne-3-5l-s-2023-24-zal-nr-1-zm.pdf

Specjalności

Na tym kierunku możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:

 • Monitoring i ochrona radiologiczna

Specjalizacja ta związana jest z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną. Będziesz miał tu możliwość zapoznać się z zagadnieniami detekcji i monitorowania promieniotwórczości, poznasz urządzenia stosowane do wykrywania i analizy promieniowania. Dowiesz się także, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń wytwarzających i emitujących promieniowanie, zapoznasz się z obowiązującymi przepisami prawa atomowego oraz zastosowania radioizotopów i radiofarmaceutyków. Zdobędziesz również wiedzę z obszaru radioekologii.

Wiedzę praktyczną zdobędziesz w pracowni klinicznej wyposażonej w aparaturę medyczną i dozymetryczną.

• Zastosowanie promieniowania jonizującego:

To specjalizacja nastawiona na kształtowanie umiejętności praktycznych dla tych, którzy swoją przyszłą karierę zawodową wiążą z wykorzystywaniem promieniowania w technice, przemyśle i energetyce. Dowiesz się tu jak szeroko obecnie jest stosowane promieniowanie jonizujące oraz jak można je wykorzystać dla dobra społeczeństwa. Czekają Cię interesujące wykłady z obszaru: energetyki jądrowej, procesów oddziaływania promieniowania z materią, radiacyjnej modyfikacji materiałów, radioizotopowych metod analizy itp. Zmierzysz się z problemami badawczymi i technicznymi, w których kluczowe jest zastosowanie promieniowania jonizującego. Na laboratoriach z grafiki inżynierskiej nauczysz się projektowania. Zapoznasz się również z działaniem symulatora elektrowni jądrowej. Wiedzę praktyczną zdobędziesz ponadto w pracowni radiochemicznej i pracowni fizyki jądrowej.

Co po studiach?

Z dyplomem inżyniera podejmiesz pracę zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Instytucje badawcze, przemysłowe, centra rozwojowe – to przykładowe miejsca, w jakich możesz zostać zatrudniony. Jako inżynier bezpieczeństwa radiacyjnego możesz znaleźć pracę np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, jak również w placówkach ochrony zdrowia, szpitalach, firmach prowadzących badania kliniczne oraz instytucjach związanych z medycyną a prowadzących działalność wymagającą zastosowania promieniowa jonizującego oraz prowadzących monitoring promieniowania. Możesz pracować jako inspektor ochrony radiologicznej w placówkach medycznych, w służbach kontrolno-pomiarowych lub celnych.

Zdobędziesz przygotowanie do kontynuowania nauki na II stopniu studiów w kraju i za granicą.

Możliwości w trakcie studiów:

  • rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych,
  • realizacja własnych projektów studenckich,
  • działalność w Samorządzie Studentów, 
  • udział w konferencjach, wydarzeniach popularyzujących naukę, piknikach oraz spotkaniach naukowych,
  • udział w projektach i zajęciach organizowanych przez firmy z branży IT,
  • nowoczesne zaplecze dydaktyczno-naukowe, pracownie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę,
  • zajęcia w laboratoriach specjalistycznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę,
  • udział w realizacji projektów badawczych,
  • zajęcia prowadzone przez doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną kadrę badawczo – dydaktyczną,
  • zapoznanie z profesjonalną aparaturą i urządzeniami jądrowymi w placówkach potencjalnych pracodawców (wycieczki programowe, praktyki),
  • poznanie procedur ochrony radiacyjnej stosowanych w pracy z najnowszymi urządzeniami radioterapeutycznymi i diagnostycznymi, np.: terapia protonowa, tomografia komputerowa,
  • przygotowanie do pracy w elektrowniach jądrowych,
  • program praktyk przemysłowych w instytutach badawczych, przemysłowych centrach rozwojowych i placówkach zajmujących się ochroną zdrowia (m.in. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie),
  • staże i praktyki w wiodących firmach w kraju i zagranicą,
  • programy wymiany studenckiej (DAAD, Erasmus+ Tempus, Sokratesi MOST),
  • profesjonalne doradztwo w Biurze Rozwoju Kompetencji UMCS.

Zasady kwalifikacji

Podczas rekrutacji pod uwagę brane są dwa przedmioty spośród: fizyka, matematyka, chemia, biologia, informatyka, język obcy nowożytny.