Jazz i muzyka estradowa - stacjonarne pierwszego stopnia


In power from: 2 Mar 2023

Registration criteria

Zasady kwalifikacji

Kwalifikacja odbywa się w dwóch etapach:
I etap - sprawdzian umiejętności wykonawczych w zakresie przedmiotu kierunkowego:
1) śpiew solowy (dla kandydatów na specjalność wykonawstwo wokalne),
dwa utwory - dowolny standard jazzowy w języku angielskim oraz utwór dowolny utrzymany w stylistyce jazzowej lub rozrywkowej w języku polskim (w przypadku obcokrajowców w wybranym języku). Utwory muszą być wykonane z akompaniamentem fortepianu, gitary lub sekcji rytmicznej (instrument harmoniczny, kontrabas/gitara basowa, perkusja). Dopuszczalne jest użycie akompaniamentu z pendrive’a lub aplikacji komputerowej (np. iReal, minus one).
2) gra na wybranym instrumencie - trąbka, puzon, saksofon, skrzypce, fortepian, gitara, kontrabas, gitara basowa, perkusja, akordeon (dla kandydatów na specjalność wykonawstwo instrumentalne),
dwa utwory - dowolny standard jazzowy (do wyboru: blues, swing, ballada, even eigths lub latin) oraz utwór dowolny utrzymany w stylistyce jazzowej lub rozrywkowej. Pianiści i gitarzyści utwór dowolny mogą wykonać solo, standard musi być wykonany z akompaniamentem sekcji rytmicznej. W przypadku basistów standard musi zawierać walking bass i improwizację basisty. W przypadku perkusistów jeden z utworów musi zawierać improwizowane solo wykonane “in time” (wymagane jest solo na 3 bazie standardu jazzowego z uwzględnieniem jego formy). Dopuszczalne jest użycie akompaniamentu z pendrive’a lub aplikacji komputerowej (np. iReal, minus one).

Sprawdzian w zakresie przedmiotu kierunkowego podlega ocenie w skali od 0 do 25 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 16 pkt. Kandydaci, którzy nie otrzymają w pierwszym etapie minimalnej liczby punktów nie przystępują do II etapu.

II etap - sprawdzian predyspozycji słuchowych: rozpoznawanie ilości zagranych dźwięków; rozróżnianie trójdźwięków dur, moll; rozpoznawanie i śpiewanie interwałów; powtarzanie przebiegów melodyczno-rytmicznych Sprawdzian w zakresie predyspozycji słuchowych podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt.
Przy jednakowej sumie punktów o miejscu w rankingu decyduje wyższa punktacja z przedmiotu kierunkowego.