Unia Europejska
  • zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja letnia - rok akademicki 2023-2024

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Biotechnologia - stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod BIB_BTC_S2
Jednostka organizacyjna Wydział Biologii i Biotechnologii
Kierunek studiów Biotechnologia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 58
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy w wybranej rekrutacji.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2023 00:00 – 17.09.2023 23:59)

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Rekrutacja letnia - rok akademicki 2024-2025
    Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 10.07.2024 23:59)

Opis kierunku

Biotechnologia – wszystkie obszary życia i wszystkie kolory biotechnologii!

Studia biotechnologiczne II stopnia dają Ci unikalną szansę poszerzenia zdobytej wiedzy i umiejętności oraz poznania nowych metod i technik badawczych (biotechnologicznych, mikrobiologicznych, bioinformatycznych i medycznych). Uzyskasz wysoką jakość kształcenia blisko domu, a w przyszłości możliwość podjęcia interesującej pracy w różnych branżach gospodarki lub kontynuowania pracy naukowej w szkole doktorskiej. Ogromną zaletą studiów biotechnologicznych II stopnia jest możliwość samodzielnego planowania oraz realizacji własnych projektów naukowych pod opieką doświadczonych naukowców: genetyków, biologów molekularnych, mikrobiologów, biochemików i biotechnologów. Daje Ci to gwarancję zdobycia szerokiego wachlarza umiejętności praktycznych oraz kształtowania kompetencji miękkich, kluczowych podczas pracy w nowoczesnej gospodarce opartej na wiedzy.

·     Specjalności

  • Biotechnologia medyczna

Na specjalności biotechnologia medyczna pogłębisz wiedzę mającą zastosowanie w biotechnologicznych metodach diagnostyki klinicznej, terapii zakażeń poszukiwaniu leków antybakteryjnych, konstruowaniu szczepionek, wczesnym wykrywaniu chorób genetycznych i nowotworowych (kursy z biochemii medycznej, biologii nowotworów z podstawami diagnostyki onkologicznej, mikrobiologii lekarskiej z mykologią i wirusologii lekarskiej). Poznasz metody, techniki i narzędzia bioinformatyczne, biotechnologii kombinatorycznej i inżynierii tkankowej, i możliwości ich zastosowania w medycynie.

  • Biotechnologia ogólna

Specjalność biotechnologia ogólna da Ci możliwość zdobycia szczegółowej wiedzy i metod biotechnologicznych przydatnych w pracy w przemyśle, rolnictwie oraz jednostkach zajmujących się nadzorem i kontrolą jakości środowiska.  Zapoznasz się z podstawowymi narzędziami bioinformatycznymi służącymi do analizy struktur DNA i białek, a także z metodami inżynierii genetycznej stosowanej w biotechnologii roślin i zwierząt, diagnostyce, terapii oraz w przemyśle, rolnictwie i ochronie środowiska.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz na Faceboku.

Możliwości w trakcie studiów

  • Specjalizacja – zdobędziesz unikalne, praktyczne umiejętności oraz specjalistyczną wiedzę w dziedzinie, w której będziesz wykonywać indywidualny projekt badawczy. Poczujesz, że tworzysz coś ważnego dla nauki, a zdobyta wiedza oraz umiejętność planowania i realizacji badań przy zastosowaniu różnorodnych nowoczesnych metod badawczych uczynią Cię specjalistą w wybranej dziedzinie.
  • Rozwój i współpraca – możesz działać w licznych kołach naukowych (np. Studenckim Kole Naukowym Biologów, Mikrobiologów, Biochemików, Biotechnologów, Neurobiologów, Fitochemików, APIS Animal-Plant Interaction, Fotografii Przyrodniczej), jeździć na obozy naukowe i brać udział w interesujących projektach badawczych, konferencjach naukowych, akcjach edukacyjnych i wydarzeniach popularyzujących naukę (np. Lubelski Festiwal Nauki, Objazdowy Festiwal Nauki, Noc Biologów, Dzień Roślin) oraz uczestniczyć w dodatkowych kursach i szkoleniach. 
  • Wszechstronne umiejętności miękkie – nauczysz się rozwiązywać problemy, analizować dane, być kreatywnym i wpływać na rzeczywistość; samodzielnie i w zespołach. Są to kluczowe umiejętności dla Twojej dalszej kariery.
  • Innowacyjność – studia wymagają kreatywnego podejścia do zrozumienia jak funkcjonują organizmy żywe. Umiejętność spojrzenia z nowej perspektywy na istniejący świat jest poszukiwaną cechą na rynku pracy.
  • Cały świat w zasięgu ręki – możesz studiować przez semestr na uniwersytetach zagranicznych (m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Słowenii, Turcji i we Włoszech) w ramach programów wymiany studenckiej (np. Erasmus+) oraz mieć stały kontakt ze studentami oraz wykładowcami z całego świata, dzięki wysokiemu poziomowi umiędzynarodowienia kształcenia na naszym Wydziale.

Mocne strony

  • Indywidualne podejście do każdego studenta.
  • Możliwość kształtowania programu studiów w oparciu o własne zainteresowania i cele dotyczące przyszłej pracy zawodowej.
  • Dostęp do wysokiej jakości aparatury naukowej, kształcenie oparte na doświadczeniu i praktycznych umiejętnościach.
  • Wsparcie kadry o wysokim potencjale naukowym i dydaktycznym – szansa na realizację własnych projektów naukowych oraz na uczestniczenie w projektach nauczycieli akademickich.

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku Biotechnologia po ukończeniu dwuletnich studiów magisterskich otrzymuje dyplom magisterski ze specjalnością biotechnologia medyczna lub biotechnologia ogólna. Absolwenci obu specjalności kierunku Biotechnologia posiadają pogłębioną wiedzę na temat molekularnych podstaw procesów biologicznych wykorzystywanych w biotechnologii oraz znajomość metod biochemii i biologii molekularnej. Wykazują umiejętność stosowania narzędzi bioinformatycznych i metod statystycznych niezbędnych do analizy danych. Absolwenci potrafią obsługiwać specjalistyczną aparaturę badawczą oraz są gotowi do samodzielnego rozwijania i podnoszenia kompetencji zawodowych. Absolwent kierunku Biotechnologia jest dobrze przygotowany do pracy naukowej, co umożliwia mu podjęcie dalszej nauki na studiach doktoranckich lub pracę w instytucjach naukowo-badawczych, zarówno w kraju jak i zagranicą. Po odbyciu zajęć z kształcenia nauczycielskiego, absolwent kierunku biotechnologia jest także przygotowany do pracy w charakterze nauczyciela biologii i przyrody w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Absolwent specjalności biotechnologia medyczna posiada wiedzę oraz praktyczną znajomość technik i metod biotechnologicznych stosowanych w diagnostyce i terapiach zakażeń, poszukiwaniu leków antybakteryjnych, konstruowaniu szczepionek, wczesnym wykrywaniu chorób genetycznych i nowotworowych. Uzyskuje przygotowanie do pracy w placówkach służby zdrowia, zwłaszcza w medycznych laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych, firmach farmaceutycznych i biotechnologicznych.

Absolwent specjalności biotechnologia ogólna jest bardzo dobrze przygotowany, zarówno teoretycznie jak i praktycznie, do pracy w instytucjach zajmujących się nadzorem i kontrolą jakości środowiska, jak np. oczyszczalnie ścieków, kompostownie odpadów, w instytucjach opracowujących i wdrażających nowoczesne techniki i technologie dla przemysłu i rolnictwa, w laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych, przede wszystkim w zakresie analizy i diagnostyki bakteriologicznej i wirusologicznej.

Co po studiach?

Z dyplomem, wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas studiów znajdziesz pracę min. w firmach biotechnologicznych, kosmetycznych, farmaceutycznych, produkujących odczynniki diagnostyczne, ale również w firmach doradczych czy szkoleniowych, w laboratoriach diagnostycznych i analitycznych, zakładach diagnostyki mikrobiologicznej i biochemicznej, laboratoriach kryminalistycznych i medycyny sądowej. Jeśli swoją przyszłość wiążesz z instytucjami naukowymi, możesz dalej poszerzać wiedzę i prowadzić badania naukowe w szkole doktorskiej.

Dane kontaktowe

Joanna Czarnecka, Wydział Biologii i Biotechnologii, tel. +81 667 955 285,

e-mail: joanna.czarnecka@mail.umcs.pl


Zasady kwalifikacji

Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone będzie dla kandydatów:

- na podstawie konkursu średnich ocen ze studiów* dla absolwentów uniwersyteckich studiów wyższych kierunków biologia lub biotechnologia 

- w przypadku absolwentów uniwersyteckich studiów wyższych, którzy nie osiągnęli efektów uczenia się/kształcenia określonych uchwałą Senatu UMCS dla studiów I stopnia kierunku biologia lub biotechnologia: na podstawie konkursu średnich z wyników testu kompetencyjnego z biologii (dla kierunku biologia) lub biotechnologii (dla kierunku biotechnologia) w zakresie studiów I stopnia oraz ocen ze studiów*. Test składa się z 30 pytań z zakresu podstawowych przedmiotów i trwa 2 godziny. Za poprawną odpowiedź kandydat otrzymuje 1 punkt. Ocena końcowa z testu ustalana jest po przeliczeniu liczby uzyskanych punktów według skali:

Liczba punktów       15 i poniżej           16-18           19-21            22-24            25-27            28-30
Ocena            2,0             3,0             3,5              4,0              4,5              5,0

Osoby, które uzyskają ocenę 2,0 nie będą dopuszczone do dalszego etapu postępowania kwalifikacyjnego – w tym przypadku wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego jest równy 0 pkt.

* Kandydaci na studia II stopnia winni dostarczyć zaświadczenie o średniej arytmetycznej ocen z całego okresu studiów I stopnia (liczonej z uwzględnieniem ocen niedostatecznych), wystawione przez uczelnię, której kandydat jest absolwentem. W przypadku absolwentów specjalności nauczycielskich z biologią jako pierwszym przedmiotem średnia ze studiów powinna być obliczana bez ocen z przedmiotów bloku pedagogicznodydaktycznego. Zaświadczenie musi zawierać informację o obowiązującej na uczelni skali ocen. 

Z uwagi na eksperymentalny charakter studiów, warunkiem ich podjęcia jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza Medycyny Pracy.