Unia Europejska
  • zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja letnia - rok akademicki 2023-2024

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filologia polska - stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod FIL_FPO_S2
Jednostka organizacyjna Wydział Filologiczny
Kierunek studiów Filologia polska
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 20
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy w wybranej rekrutacji.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2023 00:00 – 22.09.2023 12:00)

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Rekrutacja letnia - rok akademicki 2024-2025
    Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 10.07.2024 23:59)

Opis kierunku

Jeśli chcesz zgłębiać tajniki języka, literatury, kultury, aby móc je wykorzystać w swojej pracy zawodowej – podejmij studia magisterskie na kierunku filologia polska. Filologia polska to kierunek łączący wiedzę z różnych dziedzin (literaturoznawstwa, językoznawstwa, kulturoznawstwa, filozofii), stworzony dla osób chcących stale poszerzać swoje horyzonty intelektualne, ciekawych świata w jego aspekcie humanistycznym.

Studia polonistyczne pozwolą Ci zyskać świadomość językową, literacką i kulturową, dadzą wiedzę, umiejętności i kompetencje do podjęcia różnorodnych aktywności zawodowych, w których doskonała znajomość fenomenu języka, literatury i kultury oraz narzędzi ich celowego tworzenia i przekształcania odgrywają ważną rolę.

W trakcie studiów pogłębisz swoją wiedzę o języku, m.in. poznasz jego stan współczesny i kierunki rozwoju, dowiesz się, w jaki sposób może być wykorzystywany w komunikacji różnego typu oraz jak właściwie (tj. pięknie, poprawnie i etycznie) go używać. Pogłębisz też swoją wiedzę o literaturze i kulturze, m.in. poznasz współczesną literaturę polską (i w wybranym zakresie światową) oraz kierunki jej rozwoju, jej twórców i ich dzieła, dowiesz się, jakie istnieją narzędzia analizy i interpretacji dzieł literackich oraz zdobędziesz umiejętności ich stosowania. Słowem – filologia polska poszerzy Twoją wiedzę ogólną i rozwinie krytyczne myślenie, wzbogaci Twój język i nauczy skutecznie nim się posługiwać.

Specjalności:

Na tym kierunku możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:

  • nauczycielska:

Specjalność przeznaczona dla studentów, którzy już ukończyli filologię polską I stopnia ze specjalnością nauczycielską. Tutaj poszerzysz swoją wiedzę z edukacji polonistycznej i zdobędziesz uprawnienia do pracy jako polonista we wszystkich typach szkół.

  • media i copywriting:

Specjalność media i copywriting jest przeznaczona dla studentów, którzy ukończyli pierwszy stopień studiów na kierunkach humanistycznych, np.: filologia polska, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, neofilologie, kulturoznawstwo, a także na kierunkach pokrewnych (dziennikarstwo, medioznawstwo, produkcja medialna, architektura informacji i in.). Wiedza zdobyta na przedmiotach specjalnościowych (m.in. polski system medialny, copywriting, webwriting, storytelling) przygotowuje do twórczej pracy ze słowem. Dobrze zaplanowane praktyki pozwalają sprawdzić się na rynku pracy, doskonalić umiejętności i kompetencje.

Co po studiach?

W zależności od ukończonej specjalności pracę znajdziesz w redakcjach prasowych, radiowych czy telewizyjnych, a także w wydawnictwach książkowych czy biurach redakcyjno-korektorskich. Wiedza językowa i wykształcenie humanistyczne przydaje się również w agencjach public relations i reklamowych (np. w pracy jako copywriter), w placówkach, instytucjach i redakcjach związanych z kulturą, a po ukończeniu specjalności nauczycielskiej także we wszystkich  publicznych i niepublicznych placówkach oświatowych. Możliwość poszerzania wiedzy i kontynuowania nauki dają Ci z kolei studia w szkole doktorskiej.

Możliwości w trakcie studiów:

  • działalność w licznych kołach naukowych,
  • działalność w Samorządzie Studentów,
  • ciekawe praktyki w różnych instytucjach,
  • studenckie konferencje naukowe i sympozja,
  • krajowe i międzynarodowe wymiany studenckie (Erasmus+, MOST),
  • poradnictwo zawodowe, psychologiczne, edukacyjne oraz coaching, prowadzone przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS,
  • liczne projekty edukacyjne organizowane we współpracy ze szkołami partnerskimi,
  • dostęp do bogato wyposażonej biblioteki wydziałowej,  
  • nowoczesna infrastruktura, m.in. pracownie językowe, laboratorium tłumaczeń symultanicznych, Humanistyczne Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji, Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu oraz Centrum Badań Gier Wideo.

Zasady kwalifikacji

Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc.