Unia Europejska
  • zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja letnia - rok akademicki 2023-2024

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Germanistyka - stacjonarne pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod FIL_GER_S1
Jednostka organizacyjna Wydział Filologiczny
Kierunek studiów Germanistyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 40
Czas trwania 3 lata
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2023 00:00 – 08.07.2023 23:59)

Terminarz rekrutacji

  • 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
  • 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
  • 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
  • 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
  • 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
  • 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy

Opis kierunku 

Germanistyka I stopnia, studia stacjonarne, jest wyjątkowym kierunkiem studiów językowych o profilu praktycznym. Konkurencyjność germanistyki wynika z wprowadzenia programu studiów, który łączy zagadnienia teoretyczne stanowiące podstawę wszystkich studiów neofilologicznych z umiejętnościami praktycznymi ukierunkowanymi na wykształcenie kompetencji twardych (znajomość niemieckiego języka standardowego i języka specjalistycznego) oraz kompetencji miękkich (kreatywność, zdolność logicznego myślenia, komunikatywność, umiejętność pracy w grupie, łatwość w realizowaniu zadań i skupienie na celu, zdolności perswazyjne i in.). Program studiów i praktyk zawodowych został przygotowany we współpracy z lubelskimi pracodawcami. Atrakcyjność germanistyki wynika z faktu zapewnienia zatrudnienia wszystkim absolwentom tego kierunku przez instytucje zajmujące się obsługą biznesową firm niemieckojęzycznych i zarządzaniem relacjami z klientami. Innowacyjność germanistyki polega na interdyscyplinarnym i interkulturowym charakterze kierunku, gdzie język niemiecki, literatura i kultura niemieckiego obszaru językowego badane są w odniesieniu do innych języków, literatur i kultur, co kształtuje kulturowe wzorce zachowań i jest podstawą komunikacji interkulturowej.

Program studiów został przygotowany zarówno dla kandydatów z doskonałą znajomością języka niemieckiego, jak i dla początkujących. W programie studiów znajdują się bloki przedmiotów obowiązkowych (literaturoznawstwo, językoznawstwo, kulturoznawstwo i realioznawstwo, zajęcia z praktycznej nauki języka niemieckiego, zajęcia z obszarów nauk humanistycznych i społecznych, technologia informacyjna i zajęcia z wychowania fizycznego), wybieralnych (zajęcia z nauki drugiego języka nowożytnego oraz zajęcia przygotowujące do egzaminu dyplomowego) i specjalnościowych (przedmioty umożliwiające zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji personalnych niezbędnych do pracy zawodowej).

Studia I stopnia na kierunku germanistyka kończą się egzaminem dyplomowym (ustnym) z wybranej przez studenta dyscypliny: literaturoznawstwo, kulturoznawstwo lub językoznawstwo, do którego przygotowuje się 4 semestry na zajęciach projektowych i seminaryjnych z wybranej dyscypliny.

Specjalności:

Program studiów obejmuje dwie specjalności:

  • specjalistyczny język niemiecki:

Program specjalności oferuje zajęcia do wyboru z dwóch branż: biznesu i logistyki. „Biznes” to zajęcia tłumaczeniowe z języka ekonomii, finansów, języka prawniczego, nauki i techniki oraz medycyny, zajęcia wprowadzające do problematyki biznesu, gospodarki i pracy z klientem, praktyczne zajęcia z korespondencji handlowej formułowania listów intencyjnych, umów, tekstów reklamowych, rozmów przez telefon, strategii i technik komunikacyjnych. „Logistyka” to zajęcia wprowadzające do problematyki transportu, spedycji i logistyki (zamówienia, zlecenia, umowy, kontrakty (OWH), dostawy (OWD), listy przewozowe (CMR), Incoterms, odprawy celne, faktury), podstawy terminologii techniczno-transportowej, z zakresu ubezpieczeń, prawa podatkowego i handlowego, zajęcia z prowadzenia prezentacji, negocjacji, argumentowania czy, komunikacji interkulturowej. Wszystkie zajęcia mają charakter konwersatoryjny, łączący zagadnienia teoretyczne z praktycznymi. Zajęcia specjalnościowe prowadzone są również przy udziale specjalistów z zewnątrz oraz native speakerów. Program specjalności uzupełniony jest o program praktyk w łącznym wymiarze 720 godzin dydaktycznych, realizowanych u jednego lub wielu pracodawców w Polsce lub krajach niemieckiego obszaru językowego (praktyka zaliczana w semestrze 3 i 5) oraz jako tłumaczeniowa praktyka śródroczna (zaliczana w semestrze 4 i 6).

  • nauczycielska:

Program specjalności obejmuje zagadnienia z psychologii i pedagogiki przygotowujące do pracy nauczyciela na poszczególnych etapach edukacyjnych oraz z zakresu dydaktyki ogólnej i przedmiotowej, jak również emisji głosu. Program specjalności uzupełniony jest o program praktyk pedagogicznych i metodyczno-przedmiotowych w wymiarze 150 godzin. Ukończenie studiów I stopnia ze specjalnością nauczycielską nie daje uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela (patrz: Ustawa z dnia 20 lipca 2018r. –Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Możliwości zatrudnienia we wszystkich placówkach edukacyjnych i typach szkół oraz nabycie pełnych uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela wymaga podjęcia studiów II stopnia na kierunku Germanistyka, specjalność nauczycielska, i uzyskania tytułu zawodowego magistra.

Możliwości w trakcie studiów:

  • działalność w licznych kołach naukowych,
  • działalność w Samorządzie Studentów,
  • ciekawe praktyki w różnych instytucjach,
  • studenckie konferencje naukowe i sympozja,
  • krajowe i międzynarodowe wymiany studenckie (Erasmus+, MOST),
  • poradnictwo zawodowe, psychologiczne, edukacyjne oraz coaching, prowadzone przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS,
  • liczne projekty edukacyjne organizowane we współpracy ze szkołami partnerskimi,
  • dostęp do bogato wyposażonej biblioteki wydziałowej,
  • nowoczesna infrastruktura, m.in. pracownie językowe, laboratorium tłumaczeń symultanicznych, Humanistyczne Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji, Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu oraz Centrum Badań Gier Wideo.

Język wykładowy: polski/niemiecki


Zasady kwalifikacji

Podczas rekrutacji pod uwagę brane są:
- język niemiecki = waga 2,0 lub inny język nowożytny = waga 1,0;
- język polski (poziom rozszerzony = waga 1,0, poziom podstawowy = waga 0,5).