Unia Europejska
  • zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja letnia - rok akademicki 2023-2024

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Rusycystyka - stacjonarne pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod FIL_RUS_S1
Jednostka organizacyjna Wydział Filologiczny
Kierunek studiów Rusycystyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 35
Czas trwania 3 lata
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy w wybranej rekrutacji.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2023 00:00 – 08.07.2023 23:59)

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Rekrutacja letnia - rok akademicki 2024-2025
    Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 10.07.2024 23:59)

Terminarz rekrutacji

  • 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
  • 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
  • 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
  • 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
  • 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
  • 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy

Opis kierunku

Rusycystyka to kierunek z kilkudziesięcioletnią tradycją. Kształcimy wysoko wykwalifikowanych specjalistów  swobodnie posługujących się językiem rosyjskim, drugim językiem słowiańskim – bułgarskim, ukraińskim lub białoruskim oraz specjalistycznym językiem angielskim z zakresu logistyki i obsługi ruchu granicznego. Nasi Absolwenci posiadają również wiedzę o współczesnej Rosji, kulturze i mentalności słowiańskiej, co pozwala im pełnić rolę pośrednika w procesie asymilacji i wchodzenia na rynek pracy osób imigrujących do Polski zza wschodniej granicy i z południa Europy.

Kompetencje zdobyte na naszych studiach umożliwiają sprawne funkcjonowanie na współczesnym rynku pracy oraz przygotowują do prowadzenia badań naukowych w dyscyplinach językoznawstwo i literaturoznawstwo. 

Posiadamy doświadczoną międzynarodową kadrę dydaktyczną oraz program dopasowany do dynamicznie rozwijającego się rynku pracy XXI wieku. Wyróżniają nas nowoczesne metody nauczania i edukacja zorientowana na studenta.

Specjalności:

  • język rosyjski z językiem angielskim w logistyce:

Poznasz słownictwo specjalistyczne z zakresu logistyki (transport, spedycja, handel) w języku rosyjskim i angielskim oraz zdobędziesz umiejętności praktyczne związane z komunikacją służbową i obsługą nowoczesnych systemów logistycznych; uzyskasz niezbędną wiedzę na temat regulacji prawnych w zarządzaniu międzynarodowym łańcuchem dostaw.

  • język rosyjski z językiem angielskim w obsłudze ruchu granicznego:

Zdobędziesz niezbędne kwalifikacje i umiejętności praktyczne w zakresie obsługi celnej i ruchu granicznego oraz kompetencje interkulturowe. Poznasz specjalistyczny język rosyjski i angielski, dokumentację handlowo-celną, zdobędziesz wiedzę z zakresu współpracy transgranicznej i prawa celnego.  

  • język rosyjski w biznesie:

Opanujesz terminologię języka biznesu, marketingu, ekonomii i prawa, poznasz dokumentację fachową oraz wzorce zachowań kulturowych w komunikacji i nauczysz się je praktycznie wykorzystywać w działaniach zawodowych (np. w negocjacjach oraz w nawiązywaniu kontaktów biznesowych).

Co po studiach?

Dzięki znajomości języka rosyjskiego, kultury i mentalności słowiańskiej możesz pracować w instytucjach krajowych i międzynarodowych współpracujących z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, w biurach tłumaczeń i szkołach językowych, a także w branży TSL – firmach zajmujących się transportem, spedycją i logistyką oraz w branży turystycznej i informacyjno-medialnej, w placówkach służby zdrowia, w instytucjach kultury i sektorze usług.

Kompetencje językowe i interkulturowe otwierają Ci drogę do służby państwu polskiemu jako funkcjonariuszowi w jednostkach Straży Granicznej, urzędach celno-skarbowych, służbach specjalnych powołanych do ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, a także w instytucjach związanych z obsługą imigrantów i uchodźców.

Ponadto masz możliwość kontynuowania nauki na studiach II stopnia: Wschodniosłowiańskie studia translatoryczne, specjalność: translatoryczna polsko-rosyjska lub zdobywania nowych kwalifikacji na studiach podyplomowych.

Możliwości w trakcie studiów:

  • zdobywanie i pogłębianie wiedzy filologicznej oraz specjalistycznej
  • poznawanie terminologii fachowej z wielu dziedzin (np. biznes, logistyka, obsługa graniczna/celna, prawo, stosunki międzynarodowe, turystyka)
  • nauka specjalistycznego języka angielskiego
  • nabywanie kompetencji i umiejętności pożądanych w pracy zawodowej (np. kreatywność, komunikatywność i praca w zespole)
  • atrakcyjne praktyki umożliwiające zdobycie doświadczenia zawodowego, np. w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie, Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej,
  • wyjazdy na studia krótkoterminowe za granicą (np. Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Włochy)
  • działalność w Studenckim Kole Naukowym Rusycystów i Samorządzie Studentów
  • rozwój zainteresowań naukowo-badawczych
  • odkrywanie zdolności i talentów
  • uczestnictwo w projektach edukacyjnych i grantach; wolontariat
  • aktywny udział w bogatym życiu naukowym oraz kulturalnym Uczelni
  • możliwość korzystania z poradnictwa zawodowego, psychologicznego, edukacyjnego oraz coachingu, prowadzonego przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS oraz Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego
  • dostęp do bogato wyposażonej Międzywydziałowej Biblioteki Filologiczno-Historycznej UMCS oraz Biblioteki Głównej UMCS.

Język wykładowy: polski/rosyjski


Zasady kwalifikacji

Podczas rekrutacji pod uwagę brany jest jeden przedmiot spośród: język obcy nowożytny, język polski.