European Union

Recruitment for academic year 2024/2025

switch registrations

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Prawno-administracyjny - zaoczne pierwszego stopnia

Details
Code PRA_PAD_Z1
Organizational unit Faculty of Law and Administration
Field of studies Prawno - administracyjny
Form of studies Part-time (extramural)
Level of education First cycle (BA)
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 30
Duration 3 lata
Required document
  • Matury
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (17.04.2024 00:00 – 24.09.2024 12:00)

Terminarz rekrutacji 

  • 17 kwietnia - rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów
  • 9-31 lipca (poniedziałek-piątek) - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
  • 2-24 września (poniedziałek-piątek) - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób

Miejsce przyjmowania dokumentów:

sala 2, Wydział Prawa i Administracji UMCS, pl.Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

Godziny przyjmowania dokumentów: 9:00-14:00

Obsługa kandydatów w sierpniu 2024 r.:

 

  • 6 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00,
  • 13 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00,
  • 20 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00,
  • 27 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00.

Dane kontaktowe:

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5
20-031 Lublin

sala nr 2 (parter)

tel. 81 537 77 76 oraz kom. 513 462 670 (czynny w godzinach obsługi kandydatów)

 wkr.pad@mail.umcs.pl


Opis kierunku

Praca w administracji. Dla niektórych może wydawać się koszmarem, dla Ciebie jest marzeniem. Widzisz duży potencjał w instytucjach rządowych i samorządowych. Wiesz, że można się tam piąć po szczeblach kariery równie skutecznie jak w korporacji. Świetnie czujesz się, załatwiając różne ważne sprawy, nie przeraża Cię praca z dokumentami pełnymi paragrafów i potrafisz działać w sprawny sposób, wykorzystując dobrą znajomość przepisów prawa. Jednak najpierw musisz je dokładnie poznać. Umożliwi Ci to kierunek prawno-administracyjny, na którym zdobędziesz zaawansowaną wiedzę z zakresu prawa administracyjnego, budżetowania, zarządzania oraz funkcjonowania instytucji w Polsce i Unii Europejskiej. Studia te przygotują Cię także do pracy urzędniczej, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych w różnych rodzajach administracji publicznej (zarówno rządowej, jak i samorządowej), ale także w instytucjach prywatnych. 
 
Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.
 
Specjalności
Na tym kierunku student nie wybiera specjalności.
 
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku prawno-administracyjnego w zaawansowanym stopniu zna krajowe i ponadnarodowe źródła prawa oraz treść przepisów niezbędnych w pracy urzędnika administracji, a także różnorodne metody interpretacji przepisów prawa oraz teorie wykładni. Posiada również wiedzę o organach stosujących prawo, ich genezie, strukturze organizacyjnej, kompetencjach, sposobach procedowania przed nimi oraz perspektywach rozwoju. Jest świadomy złożonych zależności między organami stosującymi prawo oraz podmiotami, wobec których jest ono stosowane, a także podstawowych ekonomicznych uwarunkowań działalności urzędnika administracji; w szczególności zasada i pojęć z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego. Absolwent zna podstawowe zasady oraz publiczno- i prywatnoprawne regulacje tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości. Potrafi analizować i prawidłowo rozwiązywać pojawiające się w pracy urzędnika problemy, prawidłowo dobierać źródła prawa i pozyskiwać treść niezbędnych w jego pracy przepisów, a także analizować je, stosując różne wnioskowania prawnicze. Umie również odpowiednio dobierać i stosować właściwe metody i narzędzia pracy urzędniczej, w szczególności zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne oraz komunikować się przy pomocy języka urzędniczego i prawniczego. Absolwent posługuje się wybranym językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Potrafi planować i organizować własną pracę jako jednostki i członka zespołu oraz wykonywać ją indywidualnie i we współpracy z innymi członkami zespołu. Absolwent jest przygotowany do wypełniania społecznych zadań administracji, w szczególności przez inicjowanie działań na rzecz interesu publicznego oraz współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego.
 
Co po studiach? 
Kierunek ten przygotowuje zarówno do pracy w różnych rodzajach administracji, ale też do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pracę znajdziesz np. w jednostkach administracji publicznej rządowej i samorządowej, ale też administracji różnych podmiotów gospodarczych. Pracować możesz również w służbie cywilnej, instytucjach niepublicznych, pozarządowych czy placówkach kulturalnych i oświatowych. Twoja wiedza przyda się także w strukturach partii politycznych czy instytucjach współpracujących z państwami członkowskimi UE. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, możesz podjąć studia II stopnia lub podyplomowe.
 
Możliwości w trakcie studiów:
  • rozwijanie zainteresowań w licznych studenckich kołach naukowych (m.in. Prawników, Doktryn Politycznych i Prawnych, Prawa Gospodarczego, Mediacji i Negocjacji, Prawa Parlamentarnego czy Prawa Podatkowego), 
  • działalność w organizacjach studenckich, np. Samorządzie Studentów czy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa – ELSA Lublin, 
  • uczestnictwo w programach wymiany studenckiej (Erasmus+, MOST),
  • wyjazdy studyjne do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i innych instytucji,
  • bogata oferta praktyk i staży studenckich w instytucjach publicznych,
  • możliwość korzystania z doradztwa edukacyjnego i zawodowego Biura Rozwoju Kompetencji UMCS.

Zasady kwalifikacji

Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów do wyczerpania limitu miejsc.