European Union

Recruitment for academic year 2024/2025

switch registrations

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Bezpieczeństwo wewnętrzne - zaoczne drugiego stopnia

Details
Code PRA_BWE_Z2
Organizational unit Faculty of Law and Administration
Field of studies Bezpieczeństwo wewnętrzne
Form of studies Part-time (extramural)
Level of education Second cycle (MA)
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 50
Duration 2 lata
Required document
  • Wyższe
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (17.04.2024 00:00 – 24.09.2024 12:00)

Terminarz rekrutacji 

  • 17 kwietnia - rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów
  • 9-31 lipca (poniedziałek-piątek) - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
  • 2-24 września (poniedziałek-piątek) - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób

Miejsce przyjmowania dokumentów:

sala 2, Wydział Prawa i Administracji UMCS, pl.Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

Godziny przyjmowania dokumentów: 9:00-14:00

Obsługa kandydatów w sierpniu 2024 r.:

  • 6 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00,
  • 13 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00,
  • 20 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00,
  • 27 sierpnia 2024 r. w godz. 9.00 - 12.00.

Dane kontaktowe:

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5
20-031 Lublin

sala nr 2 (parter)

tel. 81 537 77 76 oraz kom. 513 462 670 (czynny w godzinach obsługi kandydatów)

wkr.pad@mail.umcs.pl


Opis kierunku

Cenisz sobie bezpieczeństwo – nie tylko własne, ale i otoczenia. Chcesz stać na straży ładu i porządku, aby wszyscy wokół mogli poczuć się bezpiecznie. Na tych studiach zdobędziesz odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, które Ci w tym pomogą. Przede wszystkim zagłębisz się w zagadnienia prawne i społeczno-psychologiczne dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Nauczysz się oceniać i uwzględniać ryzyko podejmowanych działań, ale też w zgodny z przepisami sposób reagować na różne nieprzewidziane okoliczności. Zapoznasz się z takimi zagadnieniami, jak np. bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo wewnętrzne UE, ochrona danych osobowych, osób, mienia i obszarów, ale też zarządzenie kryzysowe czy zwalczanie terroryzmu. Zdobędziesz przydatne w każdej branży umiejętności rozwiązywania złożonych problemów zawodowych, organizowania pracy zespołowej oraz kierowania zespołami ludzi. Z taką wiedzą będziesz mógł dbać o bezpieczeństwo w różnych odpowiedzialnych za nie instytucjach.
 
Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.
 
Specjalności
Na tym kierunku możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:
  • administracyjną
  • funkcjonowanie służb ochrony bezpieczeństwa państwa
 
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne (studia II stopnia) w pogłębionym stopniu zna krajowe i ponadnarodowe źródła prawa, treść przepisów niezbędnych w pracy kadry kierowniczej organów bezpieczeństwa wewnętrznego, metody interpretacji przepisów prawa oraz teorie wykładni, a także sposoby wykorzystywania ich na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego. Ma świadomość ewolucji myśli prawniczej w odniesieniu do zapewniania bezpieczeństwa wewnętrznego i główne tendencje rozwojowe w tym zakresie oraz ekonomicznych uwarunkowań działalności administracji publicznej. Zna zasady i pojęcia z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości. Potrafi prawidłowo rozwiązywać złożone i nietypowe problemy pojawiające się w pracy kadry kierowniczej organów bezpieczeństwa wewnętrznego oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach. Prawidłowo dobiera źródła prawa oraz pozyskuje treść przepisów stanowiących podstawę podejmowania działań w zakresie przywrócenia lub utrzymania bezpieczeństwa wewnętrznego, a także analizuje te przepisy, stosując różne wnioskowania prawnicze. Ponadto odpowiednio dobiera i stosuje właściwe metody i narzędzia pracy kadry kierowniczej organów bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególności zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne. Adaptuje także istniejące metody działania do sytuacji nowych, zaskakujących, kryzysowych lub opracowuje nowe.
Potrafi komunikować się przy pomocy języka prawniczego z innymi organami, pokrzywdzonymi, sprawcami zagrożeń oraz otoczeniem społeczny oraz posługiwać się wybranym językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego ze szczególnym uwzględnieniem terminologii prawniczej. Umie współdziałać z innymi osobami, w szczególności kierować ich pracą; zwłaszcza w sytuacjach wiążących się z możliwością powstania zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi albo mienia, a także dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Absolwent przygotowany jest do wypełniania społecznych zadań kadry kierowniczej organów bezpieczeństwa wewnętrznego; w szczególności przez inicjowanie działań własnych i innych podmiotów na rzecz zapobiegania zagrożeniom oraz współorganizowania działalności na rzecz przywracania i utrzymywania bezpieczeństwa wewnętrznego. Jest również w stanie działać oraz kształtować zachowania innych osób w sposób przedsiębiorczy w granicach określonych prawem i zapewniających bezpieczeństwo wewnętrzne.
Co po studiach?
Pracę znajdziesz przede wszystkim w jednostkach administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i ochronę jego interesów, takich jak: policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego. W sektorze prywatnym możesz zostać specjalistą z zakresu bezpieczeństwa. Możesz także dalej poszerzać wiedzę na studiach II stopnia, zarówno na tym samym kierunku, jak i na studiach pokrewnych lub podyplomowych.
 
Możliwości w trakcie studiów:
  • rozwijanie zainteresowań w licznych studenckich kołach naukowych (m.in. Prawników, Doktryn Politycznych i Prawnych, Prawa Gospodarczego, Mediacji i Negocjacji, Prawa Parlamentarnego czy Prawa Podatkowego), 
  • działalność w organizacjach studenckich, np. Samorządzie Studentów czy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa – ELSA Lublin, 
  • uczestnictwo w programach wymiany studenckiej (Erasmus+, MOST),
  • wyjazdy studyjne do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i innych instytucji,
  • bogata oferta staży studenckich w instytucjach publicznych,
  • możliwość korzystania z doradztwa edukacyjnego i zawodowego Biura Rozwoju Kompetencji UMCS.

Zasady kwalifikacji

Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów do wyczerpania limitu miejsc.