Miejsce przyjmowania dokumentów:
plac Marii Curie-Skłodowskiej 2, budynek A (Mała Chemia), sala M (1 piętro)
Godziny: 9:00-14:00
telefon: 81537-77-50
Chcesz iść w ślady Marii Curie? Czy może być do tego lepsze miejsce niż uniwersytet jej imienia? Kto lepiej niż dwukrotna laureatka Nagrody Nobla zainspiruje Cię do przełomowych odkryć w dziedzinie chemii? Jeśli chcesz studiować chemię, lepszej „patronki” i miejsca niż UMCS nie znajdziesz! Chemia jest oczywiście dziedziną bardzo szeroką, ale na UMCS możesz wybrać jedną z kilku specjalności na tym kierunku, np. analitykę chemiczną. Odnajdziesz się na tych studiach, jeśli masz analityczny i skrupulatny umysł. Wszystkie procesy śledzisz zawsze uważnie, a na podstawie tych obserwacji umiesz wyciągnąć z poprawne wnioski? Dobrze odnajdujesz się w badaniach, testach i próbach i po prostu uwielbiasz spędzać czas w laboratorium chemicznym? Zależy Ci, aby wykorzystać wiedzę w bardzo praktyczny sposób, np. do testowania i kontroli różnych materiałów, wyrobów chemicznych czy badania stanu środowiska? Jeśli tak, to właśnie na tym kierunku poznasz nowoczesne metody analityczne, które Ci na to pozwolą.
Certyfikat akredytacji międzynarodowej Chemistry Eurobachelor® dla programu studiów I stopnia na kierunku Chemia przyznany przez ECTN (European Chemistry Thematic Network Association).
Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” dla kierunku chemia na Wydziale Chemii UMCS przyznany przez Polską Komisję Akredytacyjną.
Co po studiach?
Przede wszystkim po uzyskaniu tytułu licencjata możesz pogłębić wiedzę chemiczną na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra. Studia te nie tylko dadzą Ci wiedzę chemiczną, ale nauczą też analizy i wykorzystania różnych danych oraz źródeł informacji do rozwiązywania napotkanych problemów. Nauczysz się pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Swoje umiejętności i wiedzę z powodzeniem wykorzystasz w wielu różnych firmach oraz instytucjach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Absolwenci chemii są poszukiwani m.in. przez laboratoria kryminalistyczne, medycyny sądowej, diagnostyczne i analityczne czy środowiskowe. Pracę znajdziesz także w różnych jednostkach badawczych, placówkach, instytucjach naukowych i edukacyjnych lub parkach naukowo-technologicznych. Otwarte na chemików są wszelkie zakłady przemysłu chemicznego, kosmetycznego czy farmaceutycznego oraz firmy produkujące odczynniki chemiczne. A także różne sekcje ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, jednostki kontrolne (np. SANEPID, PIP) oraz instytucje, organizacje rządowe i pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska (inspektoraty, parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty).
Możliwości w trakcie studiów:
- możliwość podnoszenia kwalifikacji na specjalistycznych szkoleniach i warsztatach;
- rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych: Alkahest, Sherlock oraz Bioaktywni;
- możliwość zaangażowania się w działanie Samorządu Studentów;
- kontakty z uczelniami zagranicznymi;
- udział w międzynarodowych programach wymiany studentów z możliwością podjęcia studiów w innych krajach Unii Europejskiej z dofinansowaniem Dziekana Wydziału Chemii.
Zasady kwalifikacji
Podczas rekrutacji pod uwagę brany jest jeden przedmiot spośród: chemia, biologia, fizyka i astronomia, fizyka, informatyka, matematyka. Z uwagi na eksperymentalny charakter studiów, warunkiem ich podjęcia jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza Medycyny Pracy.