Unia Europejska
  • zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja letnia - rok akademicki 2023-2024

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Inżynieria nowoczesnych materiałów - stacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie

Szczegóły
Kod MFI_INM_S1
Jednostka organizacyjna Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
Kierunek studiów Inżynieria nowoczesnych materiałów
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 19
Czas trwania 3,5 roku
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2023 00:00 – 08.07.2023 23:59)

Terminarz rekrutacji

  • 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
  • 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
  • 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
  • 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
  • 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
  • 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy

Wybierając ten kierunek wybierasz karierę uszytą na miarę współczesnego technologicznie rozwijającego się rynku pracy. Twoje zainteresowania są z obszaru chemii, fizyki, biologii, informatyki – jeśli tylko lubisz eksperymenty, ten interdyscyplinarny kierunek jest dla Ciebie. To tutaj swoją pasję wykorzystasz w imię nauki i rozwoju technologii. A ta, jak wiadomo, idzie ciągle do przodu – koła nie zbudujesz już z kamienia, a zamku z piasku. Nowoczesne materiały wchodzą do każdej dziedziny życia. Nie tylko w przemyśle, ale też medycynie, ochronie środowiska czy technice, a Ty coraz częściej odkrywasz, że nowoczesne materiały wchodzą do codziennego użytku. Nawet na zwykłej patelni teflon to już lekki przeżytek, plastik trzeba czymś zastąpić, a ubrania mają być nie tylko modne, ale też plamoodporne, w pełni biodegradowalne, a nawet samoczyszczące się. Tego rodzaju „wynalazkami”, które spełniają coraz większe oczekiwania i potrzeby, zajmuje się właśnie inżynieria nowoczesnych materiałów. Obecnie opierają się na niej nie tylko wielkie zakłady przemysłowe, ale coraz częściej także mniejsze, rzemieślnicze dotychczas dziedziny (np. jubilerstwo). Jeśli więc interesuje Cię testowanie i tworzenie materiałów, które mają realne zastosowanie, są przydatne współczesnej cywilizacji, a do tego interdyscyplinarność kierunku nie jest dla Ciebie barierą - ten kierunek jest dla Ciebie.

Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić tutaj:

https://phavi.umcs.pl/at/attachments/2022/0825/103926-inzynieria-nowoczesnych-materialow-studia-i-stopnia.pdf

Specjalności

Na tym kierunku student nie wybiera specjalności. Profilowanie wykształcenia odbywa się poprzez wybór przedmiotów spośród obszernego katalogu przedmiotów fakultatywnych.

Co po studiach?

Praca. Jako specjalista w dziedzinie inżynierii nowoczesnych materiałów akurat nie będziesz miał z jej zdobyciem najmniejszych problemów. Zatrudnienie znajdziesz w przemysłach: chemicznym i biotechnologicznym oraz wszystkich tych, w których produkcja lub usługi oparte są na znajomości zagadnień technicznych związanych z produkcją i badaniem właściwości nowoczesnych materiałów. Pracę znajdziesz np. w laboratoriach produkcyjnych i analitycznych, w sektorze prywatnym i państwowym, w instytutach badawczych, przemysłowych centrach rozwojowych lub technologicznych instytucjach badawczych. Możesz pracować w placówkach i firmach prowadzących badania kliniczne oraz instytucjach związanych z medycyną, biologią, biotechnologią. Twoja wiedza przyda się także w laboratoriach policyjnych oraz w instytucjach wojskowych. Oczywiście możesz też nadal poszerzać swoją wiedzę na studiach II stopnia, zarówno na tym samym kierunku, jak i pokrewnych.

Możliwości w trakcie studiów:

  • rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych,
  • realizacja własnych projektów studenckich,
  • działalność w Samorządzie Studentów,
  • działalność edukacyjna: prowadzenie warsztatów maturalnych, zaangażowanie w działalność kół naukowych oraz organizacja zajęć i spotkań z uczniami,
  • udział w konferencjach, wydarzeniach popularyzujących naukę, piknikach oraz spotkaniach naukowych,
  • udział w projektach i zajęciach organizowanych przez firmy z branży IT,
  • nowoczesne zaplecze dydaktyczno-naukowe, pracownie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę,
  • program praktyk przemysłowych w instytutach badawczych, przemysłowych centrach rozwojowych i placówkach zajmujących się ochroną zdrowia (m.in. Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, PZL Świdnik, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Uniwersytet Medyczny w Lublinie),
  • staże i praktyki w wiodących firmach w kraju i zagranicą,
  • programy wymiany studenckiej (DAAD, Erasmus+ Tempus, Sokratesi MOST),
  • profesjonalne doradztwo w Biurze Rozwoju Kompetencji UMCS.

Zasady kwalifikacji

Podczas rekrutacji pod uwagę brane są dwa przedmioty spośród: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, chemia, język obcy nowożytny.