Terminarz rekrutacji
- 17 kwietnia - rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów
- 17-21 lipca - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
- 26-28 lipca - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
- 14-15 września - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
- 19-21 września - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
- 21 września, do godz. 12:00 - zakończenie internetowej rejestracji kandydatów
Miejsce przyjmowania dokumentów:
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS
ul. Głęboka 45
20-612 Lublin
sala A.2.04
tel. +48 81 537 60 25, e-mail: wkr.pd@mail.umcs.pl
Zasady rekrutacji
Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc (tzw. wolny nabór).
Wolny nabór - przyjmujemy zgłoszenia do wyczerpania limitu miejsc, liczy się kolejność składania dokumentów. Nie czekaj na wyniki rekrutacji - zapisz się, zapłać i złóż dokumenty w najbliższym możliwym terminie.

Widzisz duży potencjał w instytucjach publicznych, rządowych i samorządowych. Wiesz, że można się tam piąć po szczeblach kariery równie skutecznie jak w korporacji. Świetnie czujesz się, załatwiając różne ważne sprawy. Nie przeraża Cię ani praca z dokumentami i przepisami, ani z ludźmi. Masz w sobie dużo cierpliwości, ale potrafisz też działać w sprawny sposób, wykorzystując dobrą znajomość prawa. Masz pewność, że na każdym stopniu urzędowym świetnie sobie poradzisz i chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania nowoczesnej i sprawnej administracji. Na kierunku administracja publiczna zajęcia prowadzą doświadczeni pracownicy lubelskich urzędów i instytucji (urzędu miasta, wojewódzkiego czy marszałkowskiego). W ramach studiów odbędziesz też ciekawe i spersonalizowane praktyki w instytucjach publicznych i pozarządowych, które zapewnią Ci wartościowe doświadczenie zawodowe.
Specjalności
Na tym kierunku student nie wybiera specjalności.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku administracja publiczna (II stopnia) zna teorie wyjaśniające interakcje i zależności występujące w systemie administracji publicznej, rolę administracji publicznej i jej kadr w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym, mechanizmy determinujące kształt prawa i zasady techniki prawodawczej oraz modele administracji publicznej we współczesnych państwach demokratycznych. Wie, jakie są powiązania i zależności organizacyjno-funkcjonalne występujące między interesariuszami administracji publicznej oraz zasady kreowania wizerunku administracji publicznej. Zna specjalistyczną terminologię związaną z funkcjonowaniem administracji publicznej i metody i techniki pracy oraz sposoby pozyskiwania danych dotyczących administracji publicznej. Wie również, jakie istnieją możliwości praktycznego zastosowania nabytej wiedzy w działalności zawodowej. Zna zasady finansowania administracji publicznej. Absolwent potrafi w sposób innowacyjny rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu administracji publicznej, dostosowywać sposób wykonywania zadań do zmieniających się – zewnętrznych i wewnętrznych – uwarunkowań. Umie dobierać i stosować odpowiednie metody, narzędzia i techniki informacyjno-komunikacyjne do wyszukiwania informacji dotyczących administracji publicznej, jak również przetwarzać informacje oraz prezentować własne ustalenia. Wie, jak przygotować dokumentację związaną z pracą w administracji publicznej. Potrafi prawidłowo identyfikować i rozstrzygać etyczne problemy związane z zatrudnieniem w administracji publicznej, a także należycie posługiwać się specjalistyczną terminologią z zakresu administracji publicznej oraz komunikować się, stosując język urzędniczy, w tym redagować pisma o charakterze formalnym. Absolwent posługuje się wybranym językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz operuje specjalistyczną terminologią w tymże języku. Jest przygotowany, aby pełnić różne role w zespole, w tym kierować jego pracą oraz współdziałać w grupie.
Co po studiach?
Po ukończeniu tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w jednostkach administracji publicznej, tj. administracji rządowej, administracji rządowej terenowej, administracji samorządowej, służbie cywilnej, a także w administracji gospodarczej. Znajdziesz też pracę w różnych instytucjach kultury, instytucjach pozarządowych, organizacjach społecznych i sektorze NGO, ale także w przedsiębiorstwach prywatnych.
Możliwości w trakcie studiów:
• zajęcia z naukowcami z całego świata (visiting professors),
• survival, wyjazdy studyjne do instytucji państwowych, organizacji międzynarodowych, redakcji czasopism,
• praktyczne zajęcia, m.in. z podstaw strzelectwa, produkcji telewizyjnej i radiowej, fotografii,
• możliwość dołączenia do Legii Akademickiej,
• działalność w mediach studenckich (m.in. w czasopismach „Polformance”i „Consensus” oraz TV UMCS i Akademickie Radio Centrum),
• spotkania ze znanymi i ciekawymi ludźmi polityki, mediów i kultury,
• atrakcyjne praktyki i staże zawodowe krajowe i zagraniczne,
• rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych,
• działalność Samorządzie Studenckim,
• szkolenia i kursy organizowane przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS,
• rozwijanie swoich pomysłów w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości,
• programy wymiany studenckiej (Erasmus+, MOST).