Unia Europejska

Rekrutacja - rok akademicki 2024-2025

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - stacjonarne pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod ART_EAM_S1
Jednostka organizacyjna Wydział Artystyczny
Kierunek studiów Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 20
Czas trwania 3 lata
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 10.07.2024 23:59)

Uwaga!

Jeśli wybrałeś więcej, niż jeden kierunek – ustaw priorytety w systemie rekrutacyjnym. To bardzo ważne!

Przyjmiemy Cię na jeden kierunek - ten, który wybrałeś jako priorytet i na którym otrzymasz wystarczającą liczbę punktów. Pozostałe miejsca zwolnią się dla innych osób.

Priorytety możesz zmienić w zakładce Moje konto / Zgłoszenia rekrutacyjne do 8 lipca. Zobacz, jak to zrobić - przejdź do instrukcji


Jeśli chcesz studiować na dwóch kierunkach jednocześnie, prześlij maila do Biura Rekrutacji: rekrutacja@umcs.pl

Terminarz rekrutacji

  • 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
  • 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
  • 12 lipca – egzaminy wstępne na kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej; Egzaminy odbędą się w Instytucie Muzyki (al. Kraśnica 2A) od godz. 10:00
  • 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
  • 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
  • 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
  • 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy
 
Miejsce przyjmowania dokumentów:
Instytut Sztuk Pięknych 
Al. Kraśnicka 2b
20–718 Lublin
Pok. nr 111 w godz. 9:00-14:00

Kontakt:

  • Telefon: 81 537 69 45 (w godz. 9 - 14)
  • Telefon do Komisji Rekrutacyjnej w dniach przyjmowania dokumentów: 503 072 851 (w godz. 9 - 14)
  • e-mail: wkr.art@mail.umcs.pl

Opis kierunku

Trzyletnie studia stacjonarne kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Na program studiów składają się zajęcia kierunkowe: m. in. kształcenie słuchu, historia muzyki, harmonia, instrumentacja, fortepian, drugi instrument, dyrygowanie z czytaniem partytur, emisja głosu oraz zajęcia kształcenia nauczycielskiego: psychologia, pedagogika, metodyka przedmiotowa, praktyki pedagogiczne i zajęcia kształcenia ogólnego: filozofia, język obcy, technologia informacyjna, historia kultury, etnomuzykologia, promocja i marketing dóbr kultury. Indywidualny tok nauczania niektórych zajęć muzycznych zapewnia studentom optymalne doskonalenie umiejętności wykonawczych.
 
Studia pierwszego stopnia obejmują kształcenia pedagogiczne w zakresie edukacji muzycznej (prowadzenie zajęć dydaktycznych w zakresie muzyki w szkołach podstawowych, prowadzenie chórów, zespołów wokalnych i instrumentalnych w szkołach, placówkach pozaszkolnych i amatorskim ruchu muzycznym, prowadzenie zajęć umuzykalniających i rytmiki w przedszkolach i placówkach pozaszkolnych) będące częścią 5-letniego cyklu kształcenia nauczycielskiego, kontynuowanego na studiach II stopnia, 2-letnich magisterskich. Dopiero po ukończeniu studiów II stopnia absolwent uzyska kwalifikacje nauczyciela.
 
Specjalności 
  • prowadzenie zespołów
  • muzyka rozrywkowa
Możliwości w trakcie studiów
  • infrastruktura i wyposażenie zapewniające odpowiednie warunki kształcenia w zakresie sztuk muzycznych,
  • studenckie koncerty chóralne, wokalne i instrumentalne oraz warsztaty muzyczne,
  • cykliczne imprezy artystyczne i kulturalne, 
  • możliwość realizacji kreatywnych projektów w trakcie studiów,  
  • działalność w Samorządzie Studentów,
  • rozwijanie zainteresowań w kołach naukowo-artystycznych,
  • współpraca z krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami życia artystycznego, kulturalnego i naukowego,
  • programy wymian studenckich (Erasmus+, MOST).
Mocne strony
  • kadra złożona ze znanych artystów i pedagogów,
  • indywidualny tryb pracy ze studentami na zajęciach artystycznych,
  • partnerska, przyjazna i twórcza atmosfera,
  • udział w prestiżowych koncertach chóralnych w kraju i zagranicą,
  • współpraca z krajowymi  i międzynarodowymi ośrodkami kultury i sztuki.
Sylwetka absolwenta
Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata i jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia. Umiejętności artystyczne absolwenta w powiązaniu z jego wiedzą i kompetencjami składają się na kwalifikacje zawodowe artysty muzyka. Absolwent może podjąć pracę jako animator działań twórczych w dziedzinie kultury muzycznej, promotor sztuk muzycznych, dyrygent różnorodnych zespołów wokalnych i instrumentalnych, członek zespołów chóralnych w teatrach  muzycznych, operowych i operetkowych, chórach filharmonicznych.
Absolwent studiów pierwszego stopnia jest przygotowany do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie muzyki w szkołach podstawowych, prowadzenia chórów, zespołów wokalnych i instrumentalnych w szkołach podstawowych, placówkach pozaszkolnych i amatorskim ruchu muzycznym, prowadzenia zajęć umuzykalniających w przedszkolach i placówkach pozaszkolnych; do działalności muzycznej w instytucjach kultury oraz animacji muzycznej.
 
Co po studiach?
Możesz prowadzić własną działalność artystyczną jako artysta muzyk. Pracę znajdziesz też w różnych instytucjach jako animator kultury. Po ukończeniu  dodatkowo 2-letnich studiów II stopnia uzyskasz uprawnienia do prowadzenia przedmiotu muzyka w szkołach średnich. Uprawnienia nauczycielskie obejmują też kwalifikacje do prowadzenia chórów, zespołów wokalnych czy instrumentalnych zarówno w szkołach, jak i placówkach oświatowych czy amatorskim ruchu muzycznym.

Zasady kwalifikacji

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na egzaminie praktycznym. Egzamin praktyczny obowiązuje wszystkich kandydatów i obejmuje trzy sprawdziany:
1. Predyspozycji manualnych i wokalnych. Kandydata obowiązuje wykazanie się umiejętnością taktowania na 2, 3, 4, oraz wykonanie pieśni artystycznej lub piosenki z repertuaru szkolnego, popularnego.
2. Słuchu muzycznego. Kandydata obowiązuje sprawdzian ustny. Jest to badanie predyspozycji słuchowych na podstawie wybranych elementów: czytanie nut głosem (solfeż J.K. Lasocki); rozpoznawanie ilości zagranych dźwięków; rozróżnianie trójdźwięków dur, moll, zwiększonych, zmniejszonych; określanie zmian w zagranej melodii, trójdźwięku i schemacie rytmicznym; powtarzanie głosem dźwięków, interwałów, trójdźwięków i zagranej melodii; realizacja rytmów i powtarzanie schematów rytmicznych.
3. Umiejętności gry na wybranym instrumencie. Kandydat powinien wykonać dwa utwory o zróżnicowanym charakterze, w tym utwór techniczny. Uczelnia zapewnia akompaniatora pod warunkiem posiadania przez kandydata materiałów nutowych.

Poszczególne sprawdziany podlegają odrębnej ocenie w skali od 0 do 25 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik każdego sprawdzianu wynosi 11 punktów. Kandydaci, którzy nie otrzymają minimalnej liczby punktów z jednego ze sprawdzianów praktycznych, nie będą dopuszczeni do dalszego postępowania kwalifikacyjnego. Ostateczny wynik stanowi suma punktów z egzaminu praktycznego.