Kod | ART_EAP_S1 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Artystyczny |
Kierunek studiów | Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Jednolite magisterskie |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 27 |
Czas trwania | 5 lat |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis kierunku
Na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, studia jednolite magisterskie, prowadzone jest kształcenie w zakresie tradycyjnych sztuk pięknych oraz mediów cyfrowych obejmujące główne dyscypliny sztuk plastycznych: rysunek, malarstwo, grafikę, rzeźbę, projektowanie graficzne, fotografię, multimedia, intermedia oraz zajęcia z ceramiki, struktur wizualnych i cyfrowego przetwarzania obrazu, między innymi Adobe Photoshop. Uzupełnia je wiedza z zakresu historii i teorii sztuki, filozofii i estetyki, analizy sztuki współczesnej, psychologii twórczości, marketingu i rynku sztuki pozwalająca na projektowanie i realizację działań w obszarze animacji kultury i promocji sztuki. Program obejmuje zaawansowane zajęcia ze sztuki w przestrzeni publicznej. Studia zapewniają także kształcenie pedagogiczne oraz zajęcia z arteterapii.
Specjalności
Na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych nie ma specjalności, które obejmują gotowy zestaw przedmiotów. Zamiast tego obowiązuje elastyczna formuła wybierania dowolnych przedmiotów co roku na III, IV i V roku studiów. Dzięki temu program jest elastyczny, a studenci mają dostęp do wszystkich pracowni artystycznych, co pozwala na podążanie indywidualną ścieżką kształcenia. Na III i na IV roku każdy student wybiera kilka pracowni artystycznych zgodnie ze swoimi zainteresowaniami (np. malarstwo, grafika warsztatowa (wypukłodruk, wklęsłodruk, litografia, serigrafia), grafika projektowa, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne, malarstwo użytkowe, mural, fotografia, multimedia, animacja komputerowa, eko-art (sztuka papieru, sztuka włókna, tkanina artystyczna), scenografia i inne). Na V roku student wybiera pracownię dyplomową, w której realizowany jest magisterski dyplom artystyczny oraz wybiera seminarium magisterskie.
Możliwości w trakcie studiów
- wyposażenie pracowni artystycznych zapewniające odpowiednie warunki kształcenia w zakresie sztuk plastycznych,
- galerie i przestrzenie wystawiennicze umożliwiające organizację wystaw studenckich,
- cykliczne imprezy artystyczne i kulturalne, m.in. „Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin”, Festiwal Dni Gliny i Ognia,
- możliwość realizacji kreatywnych projektów w trakcie studiów, np. coroczny udział studentów w przygotowaniu projektów na lubelską „Noc Kultury”,
- działalność w Samorządzie Studentów,
- rozwijanie zainteresowań w kołach naukowo-artystycznych,
- współpraca z domami kultury i szkołami w zakresie praktyk i prowadzenia warsztatów,
- programy wymian studenckich (Erasmus+, MOST).
Mocne strony
- kadra złożona ze znanych artystów i pedagogów,
- specjalistyczne pracownie artystyczne,
- indywidualny tryb pracy ze studentami na zajęciach artystycznych,
- partnerska, przyjazna i twórcza atmosfera,
- wyjazdy na plenery malarskie i rzeźbiarskie ,
- liczne wystawy i wydarzenia artystyczne,
- współpraca z krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami kultury i sztuki.
Sylwetka absolwenta
Kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych kształtuje absolwentów o rozległych horyzontach i postawach twórczych, przekazując im zarówno wiedzę, umiejętności jak i kompetencje artystyczne przy zachowaniu najlepszych tradycji akademickich.
Absolwent kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, studia jednolite magisterskie, posiada szerokie umiejętności w zakresie wybranych przez siebie w toku studiów dyscyplin plastycznych. Potrafi stosować tradycyjne i współczesne metody kreacji i tworzyć zaawansowane prace w różnych technikach i tworzywach. Jest zdolny do posługiwania się indywidualnym językiem wizualnym i autorską ekspresją komunikatu o cechach uniwersalnych.
Absolwent wykazuje się znajomością sztuki współczesnej, posiada umiejętność projektowania zespołowych działań w obszarze animacji kultury i promocji sztuki, organizowania imprez kulturalnych i wystaw.
Absolwent jest przygotowany do prowadzenia edukacji plastycznej na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, posiada kwalifikacje nauczycielskie w zakresie plastyki i zajęć plastycznych w szkołach podstawowych, szkołach średnich i placówkach edukacji pozaszkolnej. Zna zaawansowane zagadnienia edukacji artystycznej, arteterapii i psychologii twórczości oraz potrafi je wykorzystywać w praktyce przy planowaniu projektów artystyczno-edukacyjnych.
Absolwent posiada kwalifikacje zawodowe artysty plastyka oraz kwalifikacje nauczycielskie. Absolwent uzyskuje tytuł magistra i jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia.
Co po studiach?
Absolwent jest przygotowany do prowadzenia swojej indywidualnej twórczości jako artysta plastyk jak i do realizacji zleceń komercyjnych z zakresu sztuki użytkowej i projektowej. Osoby z wyższym wykształceniem plastycznym są często poszukiwane w branżach kreatywnych (zwłaszcza projektanci graficzni), galeriach, muzeach, domach i ośrodkach kultury. Absolwent może zająć się promocją sztuk plastycznych na rynku sztuki lub pracować jako kurator sztuki. Może też podjąć pracę nauczyciela plastyki i edukacji plastycznej w szkołach podstawowych, średnich i placówkach edukacji pozaszkolnej. Znajdzie też pracę jako animator działań twórczych, instruktor warsztatów plastycznych czy projektów artystyczno-edukacyjnych.
Możliwości zatrudnienia - profile zawodowe absolwentów:
- artysta plastyk prowadzący własną indywidualną twórczość,
- animator działań twórczych w dziedzinie kultury,
- kurator i promotor sztuk plastycznych na rynku sztuki – w galeriach, muzeach, instytucjach promocyjnych i marketingowych,
- projektant – w graficznych pracowniach projektowych, agencjach reklamowych,
- nauczyciel w zakresie plastyki i edukacji plastycznej.
Zasady kwalifikacji
Podstawą kwalifikacji są egzaminy praktyczne z:
1) rysunku – studium postaci (rysunek wykonany ołówkiem, węglem lub kredką); egzamin trwa 3 godziny zegarowe; kandydaci rysują postać na formacie papieru 100x70 cm; papier brystol zapewnia uczelnia; przybory rysunkowe należy mieć własne,
2) malarstwa – studium martwej natury (obraz wykonany w technice akryl, olej lub tempera); egzamin trwa 3 godziny zegarowe; kandydaci malują martwą naturę na podobraziu o formacie od 70x50 cm do 100x70 cm; podobrazie (zagruntowane płótno, deska lub karton) oraz farby i pędzle należy mieć własne, lub rzeźby – studium postaci (rzeźba wykonana w glinie, wysokość ok. 30 - 40 cm); egzamin trwa 3 godziny zegarowe; glinę zapewnia uczelnia; narzędzia rzeźbiarskie należy mieć własne.
Oba egzaminy oceniane są niezależnie w skali punktowej od 2,0 do 5,0 z dokładnością do dziesiątych. Do dalszego postępowania zostaną dopuszczeni kandydaci, którzy uzyskają w każdym z egzaminów wynik co najmniej 3,0. Na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ostateczny wynik postępowania kwalifikacyjnego jest średnią oceny punktowej z rysunku i oceny punktowej z malarstwa lub rzeźby i jest obliczany z dokładnością do setnych. W=[R+M]:2