Kod | ART_GRA_S1 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Artystyczny |
Kierunek studiów | Grafika |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Jednolite magisterskie |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 37 |
Czas trwania | 5 lat |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Uwaga!
Jeśli wybrałeś więcej, niż jeden kierunek – ustaw priorytety w systemie rekrutacyjnym. To bardzo ważne!
Przyjmiemy Cię na jeden kierunek - ten, który wybrałeś jako priorytet i na którym otrzymasz wystarczającą liczbę punktów. Pozostałe miejsca zwolnią się dla innych osób.
Priorytety możesz zmienić w zakładce Moje konto / Zgłoszenia rekrutacyjne do 8 lipca. Zobacz, jak to zrobić - przejdź do instrukcji
Jeśli chcesz studiować na dwóch kierunkach jednocześnie, prześlij maila do Biura Rekrutacji: rekrutacja@umcs.pl
Terminarz rekrutacji
- 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
- 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
- 9-12 lipca – egzaminy wstępne (kandydat dostanie indywidualne zaproszenie z wyznaczonym dla niego 1 dniem egzaminu po dokończeniu rejestracji i wniesieniu opłaty); Egzaminy odbędą się w Instytucie Sztuk Pięknych (al. Kraśnicka 3B) w godzinach 9:00 - 16:00, z godzinną przerwą o 12:00.
- 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
- 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
- 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
- 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy
Kontakt:
- Telefon: 81 537 69 45 (w godz. 9 - 14)
- Telefon do Komisji Rekrutacyjnej w dniach przyjmowania dokumentów: 503 072 851 (w godz. 9 - 14)
- e-mail: wkr.art@mail.umcs.pl
Opis kierunku
Stacjonarne, jednolite studia magisterskie na kierunku grafika trwają 5 lat (10 semestrów) i kończą się realizacją dyplomu artystycznego w zakresie dyscyplin graficznych oraz napisaniem pracy magisterskiej.
Specjalności:
- grafika projektowa
- grafika warsztatowa
- sztuka mediów cyfrowych
- infrastruktura i wyposażenie pracowni zapewniające odpowiednie warunki kształcenia w zakresie sztuk plastycznych, grafiki, projektowania i multimediów,
- galerie i przestrzenie wystawiennicze umożliwiające organizację wystaw studenckich,
- cykliczne imprezy artystyczne i kulturalne,
- możliwość realizacji kreatywnych projektów w trakcie studiów,
- działalność w Samorządzie Studentów,
- rozwijanie zainteresowań w kołach naukowo-artystycznych,
- programy wymian studenckich (Erasmus+, MOST).
Mocne strony
- kadra złożona ze znanych artystów i pedagogów,
- specjalistyczne pracownie artystyczne i komputerowe,
- indywidualny tryb pracy ze studentami na zajęciach artystycznych,
- partnerska, przyjazna i twórcza atmosfera,
- liczne wystawy i wydarzenia artystyczne,
- współpraca z krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami kultury i sztuki,
- praktyka w zakresie grafiki projektowej
Absolwent posiada umiejętności w dziedzinie rysunku, malarstwa, rzeźby oraz fotografii. Zna zagadnienia historii i teorii sztuki, historii grafiki, filozofii i estetyki, teorii i historii kultury, marketingu i rynku sztuki. W swojej pracy wykorzystuje znajomość psychologii twórczości i psychologii reklamy. Jest przygotowany do projektowania i realizacji działań w obszarze animacji kultury i promocji sztuki.
Zaawansowane kształcenie kierunkowe obejmuje posługiwanie się warsztatowymi technikami grafiki artystycznej: linorytu, suchorytu, akwaforty, akwatinty, litografii, serigrafii; łączenie technik klasycznych z drukiem cyfrowym i technikami unikatowymi. W zakresie grafiki projektowej – zdobycie profesjonalnych umiejętności w zakresie projektowania plakatu, znaków graficznych, liternictwa, książki, ilustracji, grafiki wydawniczej, grafiki wystawienniczej, stron internetowych, materiałów reklamowych. Kształcenie w zakresie multimediów i grafiki cyfrowej obejmuje animację cyfrową i projekty artystyczne oparte na montażu obrazu i dźwięku.
Absolwent uzyskuje tytuł magistra, kwalifikacje zawodowe artysty grafika i może podjąć kształcenie w szkole doktorskiej.
Co po studiach?
- artysta grafik, profesjonalny twórca przygotowany do samodzielnej pracy artystycznej,
- dyrektor kreatywny w agencji reklamowej,
- projektant grafiki użytkowej - w pracowniach projektowych, wydawnictwach, agencjach reklamowych,
- grafik komputerowy – posługujący się programami do tworzenia grafiki i animacji oraz grafiki na potrzeby stron internetowych,
- grafik w produkcji gier komputerowych,
- projektant multimediów – w studiach filmowych,
- kurator wystaw,
- animator kultury, organizujący imprezy i wydarzenia kulturalne,
- promotor sztuk plastycznych na rynku sztuki, zatrudniony w galeriach, muzeach, instytucjach promocyjnych, mass-mediach.
Zasady kwalifikacji
Podstawą kwalifikacji są egzaminy praktyczne z:
1) rysunku – studium postaci (rysunek wykonany ołówkiem, węglem lub kredką); egzamin trwa 3 godziny zegarowe; kandydaci rysują postać na formacie papieru 100x70 cm; papier brystol zapewnia uczelnia; przybory rysunkowe należy mieć własne,
2) malarstwa – studium martwej natury (obraz wykonany w technice akryl, olej lub tempera); egzamin trwa 3 godziny zegarowe; kandydaci malują martwą naturę na podobraziu o formacie od 70x50 cm do 100x70 cm; podobrazie (zagruntowane płótno, deska lub karton) oraz farby i pędzle należy mieć własne.
Oba egzaminy oceniane są niezależnie w skali punktowej od 2,0 do 5,0 z dokładnością do dziesiątych. Do dalszego postępowania zostaną dopuszczeni kandydaci, którzy uzyskają w każdym z egzaminów wynik co najmniej 3,0. Na kierunku grafika ostateczny wynik postępowania kwalifikacyjnego jest średnią ważoną oceny punktowej z rysunku o wadze 2/3 i oceny punktowej z malarstwa o wadze 1/3 i jest obliczany z dokładnością do setnych. W=[R*2/3+M*1/3]