Unia Europejska

Rekrutacja - rok akademicki 2024-2025

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Jazz i muzyka estradowa - stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod ART_JAZ_S2
Jednostka organizacyjna Wydział Artystyczny
Kierunek studiów Jazz i muzyka estradowa
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 14
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 15.09.2024 23:59)

Opis kierunku

Studia zapewniają kontynuację kształcenia w zakresie muzyki jazzowej i estradowej na 2-letnich studiach magisterskich w przyjaznej i twórczej atmosferze pod opieką artystyczną kompetentnej kadry badawczo-dydaktycznej stanowiącej grono wybitnych specjalistów.

Specjalności 

  • wykonawstwo instrumentalne
  • wykonawstwo wokalne
  • produkcja muzyczna

Możliwości w trakcie studiów

  • infrastruktura i wyposażenie zapewniające odpowiednie warunki kształcenia w zakresie sztuk muzycznych,
  • studenckie koncerty jazzowe, wokalne i instrumentalne oraz warsztaty muzyczne,
  • cykliczne imprezy artystyczne i kulturalne, 
  • możliwość realizacji kreatywnych projektów w trakcie studiów,  
  • działalność w Samorządzie Studentów,
  • rozwijanie zainteresowań w kołach naukowo-artystycznych,
  • współpraca z krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami życia artystycznego, kulturalnego i naukowego,
  • programy wymian studenckich (Erasmus+, MOST). 

Mocne strony

  • szeroka oferta dydaktyczna odpowiadająca zapotrzebowaniu współczesnego rynku pracy oraz włączaniu studentów do profesjonalnej działalności estradowej
  • wszechstronność programu kształcenia, różnorodność zajęć zapewniająca gruntowne i zaawansowane wykształcenie muzyczne
  • zapewnienie absolwentom studiów I stopnia kontynuacji nauki na poziomie magisterskim
  • współpraca z instytucjami i placówkami kultury
  • koncerty studentów, koncerty studentów z udziałem wykładowców i gwiazd polskiego jazzu, aktywny udział studentów w wydarzeniach kulturalnych regionu nie tylko w roli wykonawców, ale też inicjatorów i organizatorów artystycznych działań zespołowych

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów II stopnia na kierunku jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS jest wykwalifikowanym artystą muzykiem. Dysponuje wiedzą na temat stylów i gatunków muzyki jazzowej oraz rozrywkowej i na profesjonalnym poziomie stosuje ją w swojej twórczości. Posiada wiedzę z zakresu harmonii jazzowej, kompozycji i aranżacji. Jego wykształcenie obejmuje również doświadczenie praktyczne z zakresu techniki nagrań, rejestracji i edycji dźwięku.

Absolwent specjalności wykonawstwo instrumentalne oraz wykonawstwo wokalne jest gotów do podejmowania działalności koncertowej, estradowej i nagraniowej, a także do prowadzenia zespołów wokalnych i instrumentalnych w charakterze instruktora.

Absolwent specjalności produkcja muzyczna jest gotów do samodzielnej aktywności w szeroko pojętej przestrzeni przygotowania, opracowania i realizacji nagrań i projektów muzycznych.

Absolwent jest przygotowany do wykonywania samodzielnej pracy artystycznej i organizacyjnej oraz realizowania indywidualnej aktywności twórczej, a także do prowadzenia działalności popularyzującej muzykę jazzową i rozrywkową w instytucjach kultury i mediach. Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Absolwent studiów II stopnia na kierunku jazz i muzyka estradowa, jako świadomy uczestnik współczesnej kultury, jest gotów do podejmowania wyzwań w obszarze muzyki jazzowej i estradowej oraz do kontynuacji kształcenia w celu uzyskania stopnia doktora sztuki.

Co po studiach?

Możesz prowadzić własną działalność artystyczną jako artysta muzyk mający kompetencje w poruszaniu się w różnorodnej stylistyce jazzowo-rozrywkowej. Posiądziesz umiejętności wykonawcze z zakresu swojej specjalności (wykonawstwo wokalne/instrumentalne lub produkcja muzyczna), zarówno w grze zespołowej jak i jako solista. Ukończenie studiów I stopnia na kierunku jazz i muzyka estradowa przyniesie ci świadomość wyboru dalszej muzycznej drogi. Zostaniesz przygotowany do działalności estradowej i podejmowania pracy we wszelkich projektach muzycznych, do prowadzenia zespołów wokalnych i instrumentalnych w charakterze instruktora oraz do działalności upowszechniającej muzykę jazzową i rozrywkową. Pracę znajdziesz też w różnych instytucjach jako animator kultury. 


Zasady kwalifikacji

Kandydaci na studia II stopnia muszą legitymować się dyplomem ukończenia studiów w dyscyplinie sztuki muzyczne.

W przypadku specjalności: 

- wykonawstwo wokalne,

- wykonawstwo instrumentalne

kwalifikacja odbywa się w trzech etapach:

I etap - sprawdzian umiejętności wykonawczych w zakresie przedmiotu kierunkowego:

  1. śpiew solowy (dla kandydatów na specjalność wykonawstwo wokalne)
    trzy utwory - standard jazzowy w języku angielskim, zawierający część improwizowaną scatem (do wyboru: blues, swing, ballada, even eights, latin), utwór dowolny w języku polskim (w przypadku obcokrajowców w wybranym języku) oraz trzeci utwór, o odmiennym charakterze utrzymany w stylistyce jazz, fusion lub pokrewnej. Standard musi być wykonany z akompaniamentem sekcji rytmicznej (instrument harmoniczny, kontrabas/gitara basowa, perkusja). Jeden z utworów dowolnych może być wykonany z akompaniamentem fortepianu lub gitary. Dopuszczalne jest użycie akompaniamentu z płyty CD, pendrive’a lub aplikacji komputerowej (np. iReal, minus one).
  2. gra na wybranym instrumencie - trąbka, puzon, saksofon, skrzypce, fortepian, gitara, kontrabas, gitara basowa, perkusja, akordeon (dla kandydatów na specjalność wykonawstwo instrumentalne),
    trzy utwory - standard jazzowy w tempie medium lub fast o formie temat-improwizacja-temat (do wyboru: blues, swing, ballada, even eights, latin), ballada jazzowa i utwór dowolny. Pianiści i gitarzyści utwór dowolny mogą wykonać solo, standard musi być wykonany z akompaniamentem sekcji rytmicznej (instrument harmoniczny, kontrabas/gitara basowa, perkusja). W przypadku basistów standard musi zawierać walking bass i improwizację basisty. W przypadku perkusistów jeden z utworów musi zawierać improwizowane solo wykonane “in time” (wymagane jest solo na bazie standardu jazzowego z uwzględnieniem jego formy). Dopuszczalne jest użycie akompaniamentu z aplikacji komputerowej (np. iReal, minus one). 

Sprawdzian w zakresie przedmiotu kierunkowego podlega ocenie w skali od 0 do 25 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 16 pkt. Kandydaci, którzy nie otrzymają w pierwszym etapie minimalnej liczby punktów nie przystępują do II i III etapu.

II etap - sprawdzian predyspozycji słuchowych: rozpoznawanie ilości zagranych dźwięków; rozróżnianie trójdźwięków dur, moll zwiększone, zmniejszone; rozpoznawanie i śpiewanie interwałów; powtarzanie przebiegów melodyczno-rytmicznych.
Sprawdzian predyspozycji słuchowych podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt.

III etap - rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę ogólną z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej. Rozmowa kwalifikacyjna podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt.

*Przy jednakowej sumie punktów o miejscu w rankingu decyduje wyższa punktacja z przedmiotu kierunkowego. 

 

Specjalność produkcja muzyczna

Kwalifikacja odbywa się w trzech etapach:

Kandydatów na specjalność produkcja muzyczna obowiązuje przesłanie (przed sprawdzianem umiejętności wykonawczych, w sposób wskazany w procesie rejestracji) swojego portfolio obejmującego zapis audio dwóch utworów ze znaczącą, decydującą własną rolą (wykonanie, nagranie, mix, kierownictwo muzyczne) - format wave, MP3 oraz zapis nutowy dwóch własnych kompozycji lub aranżacji (opracowań) – PDF. Portfolio oceniane jest na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

I etap - Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę ogólną z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej. Rozmowa kwalifikacyjna oraz portfolio podlegają ocenie w skali od 0 do 25 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 16 pkt. Kandydaci, którzy nie otrzymają w pierwszym etapie minimalnej liczby punktów nie przystępują do II i III etapu.

II etap - Sprawdzian umiejętności wykonawczych w zakresie przedmiotu kierunkowego: gra na wybranym instrumencie: dwa dowolne utwory w stylistyce jazzowej lub rozrywkowej z akompaniamentem (sekcja rytmiczna, iReal, minus one itp.) Jeden z utworów powinien zawierać improwizację lub solo instrumentalne. W przypadku fortepianu i gitary jeden utwór może być wykonany solo. Sprawdzian w zakresie przedmiotu kierunkowego podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt.

III etap - Sprawdzian predyspozycji słuchowych: rozpoznawanie ilości zagranych dźwięków; rozróżnianie trójdźwięków dur, moll, zwiększone, zmniejszone; rozpoznawanie i śpiewanie interwałów; powtarzanie przebiegów melodycznorytmicznych Sprawdzian w zakresie sprawdzianu predyspozycji słuchowych podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt. Przy jednakowej sumie punktów o miejscu w rankingu decyduje wyższa punktacja z przedmiotu kierunkowego.

*Przy jednakowej sumie punktów o miejscu w rankingu decyduje wyższa punktacja z przedmiotu kierunkowego.