Unia Europejska

Rekrutacja - rok akademicki 2024-2025

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filozofia - stacjonarne drugiego stopnia - dodatkowa rekrutacja

Szczegóły
Kod FIS_FIL_S4
Jednostka organizacyjna Wydział Filozofii i Socjologii
Kierunek studiów Filozofia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (25.07.2024 00:00 – 23.09.2024 23:59)

Miejsce przyjmownia dokumentów

Komisja rekrutacyjna Wydziału Filozofii i Socjologii
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4 pok. 29
20-031 Lublin
Zobacz w Google Maps

Kontakt:

Telefon: 81 537 28 83 (w godz. 9 - 14)

  • Telefon do Komisji Rekrutacyjnej w dniach przyjmowania dokumentów: 509 33 55 98 (w godz. 9 - 14)
  • e-mail: wkr.fis@mail.umcs.pl

Daty i godziny przyjmowania dokumentów

  • 25.07.2024 g. 9-14
  • 26.07.2024 g. 9-14
  • 29.07.2024 g. 9-14
  • 05.08.2024 g. 9-11
  • 19.08.2024 g. 9-11
  • 26.08.2024 g. 9-11
  • 09.09.2024 g. 9-14
  • 10.09.2024 g. 9-14
  • 16.09.2024 g. 9-14
  • 23.09.2024 g. 9-14
  • 24.09.2024 g. 9-14

Zasady kwalifikacji

Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc. 

Opis kierunku

Studia filozoficzne drugiego stopnia zapewniają pogłębioną wiedzę w zakresie m.in. filozofii kultury, filozofii społecznej, filozofii sztuki, retoryki, filozofii przyrody, teorii języka i komunikacji, współczesnych koncepcji świadomości, współczesnych teorii działania, aksjologii, filozofii Wschodu, kultury ponowoczesnej, współczesnej myśli religijnej i ateistycznej. Program studiów  na tym kierunku wyróżnia zwłaszcza nakierowanie na filozoficzne problemy współczesności oraz indywidualizacja kształcenia. Dobór przedmiotów wykracza poza tradycyjnie przyjęty kanon filozofii. Ponad 30 % punktów ECTS stanowią przedmioty do wyboru (prowadzone także w językach obcych), dzięki czemu program studiów można dostosować do indywidualnych zainteresowań. Indywidualizację programu kształcenia ma zapewnić system proseminariów i zajęć fakultatywnych, które umożliwiają studentom kształcenie zgodne z ich zainteresowaniami. Zaletą proseminariów jest to, że mogą być prowadzone w bardzo małych grupach. Wymiar godzin z nowożytnego języka obcego i translatorium tekstów filozoficznych i przedmiotów prowadzonych w języku angielskim ma sprostać potrzebie komunikacji we współczesnym świecie. Studentom oferujemy semestralne i roczne wyjazdy w ramach programu Erasmus+  oraz możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (program MOST). Studia filozoficzne drugiego stopnia trwają dwa lata, kończą się obroną pracy magisterskiej i nadaniem tytułu zawodowego magistra. Studia są przeznaczone zarówno dla absolwentów studiów filozoficznych pierwszego stopnia, jak i dla absolwentów innych studiów pierwszego stopnia. 
 
Ze szczegółowymi informacjami możesz również zapoznać się na stronie internetowej kierunku filozofia.
 
Szczegółowy program studiów można znaleźć na stronie:
 
Specjalności
Na tym kierunku nie ma specjalności.
 
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów filozoficznych II stopnia w pogłębionym stopniu zna miejsce i znaczenie filozofii w systemie nauk, jej specyfikę przedmiotową i metodologiczną, a także terminologię, kierunki i stanowiska filozoficzne w zasadniczych okresach rozwojowych filozofii, w tym zwłaszcza stanowiska współczesne. Zna zagadnienia związane z kształtowaniem się i historyczną zmiennością idei filozoficznych oraz najważniejsze koncepcje, teorie, terminologię i metodologię z zakresu: filozofii kultury, filozofii religii, filozofii społecznej, filozofii sztuki, filozofii przyrody, retoryki, aksjologii, kultury ponowoczesnej czy filozofii Wschodu. Absolwent zapoznany jest również z podstawowymi metodami analizy i interpretacji wytworów kultury właściwych dla wybranych szkół, nurtów i kierunków filozoficznych. Ma świadomość wpływu filozofii na życie człowieka i jej powiązania z problemami życia. Zna filozoficzne podstawy kultury, rolę idei filozoficznych w powstawaniu dzieł i instytucji kultury, a także podstawowe zasady funkcjonowania instytucji kultury. Absolwent potrafi wyszukiwać, selekcjonować, analizować, oceniać i wykorzystywać informacje ze źródeł pisanych i elektronicznych. Analizuje teksty z zakresu filozofii, poprawnie stosuje poznaną terminologię filozoficzną oraz adekwatnie definiuje pojęcia. Potrafi również formułować i analizować podstawowe problemy filozoficzne, dobrać adekwatne do nich metody i narzędzia badawcze, a następnie opracować i zaprezentować wyniki badań. Absolwent umie komunikować i przekazywać innym swoją wiedzę z dziedziny filozofii, zwracając uwagę na jej ścisły związek z problemami życia oraz różnymi kwestiami z obszaru funkcjonowania społeczeństwa i kultury. Merytorycznie argumentuje, z wykorzystaniem poglądów innych autorów, a także ocenia kontrargumenty i udziela na nie odpowiedzi. Potrafi również planować i organizować pracę indywidualną i zespołową, także w ramach zespołów interdyscyplinarnych.
 
Co po studiach?
Wbrew obiegowym opiniom z wykształceniem filozoficznym można znaleźć pracę w wielu miejscach. Zdolności analityczne, krytycznej oceny czy spojrzenia na problem z różnych perspektyw są bardzo cenione w wielu branżach i dużych, międzynarodowych firmach. Po tych studiach można pracować np. w sektorach publicznych relacji i kontaktów z otoczeniem (public relations), działach personalnych i zarządzania kadrami (human resources). Można też znaleźć zatrudnienie jako specjalista ds. rekrutacji, wdrożenia, oceniania efektów pracy i szkolenia pracowników, ale także w instytucjach społecznych, w działach promocji, strategii i rozwoju miasta lub prywatnych firm. Twoja wiedza przyda się także przy koordynacji różnych projektów interdyscyplinarnych. Po uzyskaniu uprawień nauczycielskich, można uczyć etyki i filozofii.
 
Możliwości w trakcie studiów:
• programy wymiany studenckiej, zarówno krajowe (MOST), jak i zagraniczne (Erasmus+), 
• rozwój zainteresowań w studenckich kołach naukowych (m.in.  Koło Estetyków, Badania Religii, Kognitywistyki czy KreaTyVni), 
• udział w spotkaniach dyskusyjnych („Kinozofia”),
• praca i rozwój w ramach Samorządu Studentów,
• udział studentów w badaniach naukowych, projektach europejskich i konferencjach, 
• spotkania z przedstawicielami biznesu, 
• szeroka oferta zajęć fakultatywnych, 
• warsztaty i szkolenia organizowane przez podmioty zewnętrzne,
• wydarzenia organizowane przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka oraz Inkubator Medialny,
• współpraca z lubelskimi instytucjami kultury (Centrum Spotkania Kultur, Galeria Labirynt, Teatr NN, Teatr im. J. Osterwy, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry czy Centrum Kompetencji Społecznych, Medialnych i Twórczych „Profesus”).