Kod | FIS_SOC_S4 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Filozofii i Socjologii |
Kierunek studiów | Socjologia |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 2 lata |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
- Tura 1 (24.07.2024 00:00 – 23.09.2024 23:59)
Szanowni Kandydaci
Z przykrością informujemy, że w związku z małym zainteresowaniem kierunkiem studiów, nie zostanie on uruchomiony.
Miejsce przyjmownia dokumentów
Komisja rekrutacyjna Wydziału Filozofii i Socjologii
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4 pok. 29
20-031 Lublin
Zobacz w Google Maps
Kontakt:
Telefon: 81 537 28 83 (w godz. 9 - 14)
- Telefon do Komisji Rekrutacyjnej w dniach przyjmowania dokumentów: 509 33 55 98 (w godz. 9 - 14)
- e-mail: wkr.fis@mail.umcs.pl
Daty i godziny przyjmowania dokumentów
- 25.07.2024 g. 9-14
- 26.07.2024 g. 9-14
- 29.07.2024 g. 9-14
- 05.08.2024 g. 9-11
- 19.08.2024 g. 9-11
- 26.08.2024 g. 9-11
- 09.09.2024 g. 9-14
- 10.09.2024 g. 9-14
- 16.09.2024 g. 9-14
- 23.09.2024 g. 9-14
- 24.09.2024 g. 9-14
Zasady kwalifikacji
Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc.
Wolny nabór - przyjmujemy zgłoszenia do wyczerpania limitu miejsc, liczy się kolejność składania dokumentów. Nie czekaj na wyniki rekrutacji - zapisz się, zapłać i złóż dokumenty w najbliższym możliwym terminie.
Opis kierunku
Nawet najbardziej indywidualne zachowania ludzi (np. wybór życiowego partnera, popełnianie czynów zabronionych, korzystanie z technologii czy decyzje konsumenckie) podlegają wpływowi innych ludzi, stereotypów, praktyk społecznych czy ideologii. Czy się to nam podoba czy nie, kontekst społeczny znacząco wpływa na to, co myślimy i czujemy oraz jak się zachowujemy.
Poznawanie dorobku socjologii daje przyjemne poczucie lepszego rozumienia świata, ale studia socjologiczne II stopnia to również wspaniałe uzupełnienie wiedzy uzyskanej na innych studiach pierwszego stopnia: nieocenioną wiedzą dla biologa czy fizyka zajmującego się zmianami klimatu mogą być społeczne uwarunkowania zmiany postaw wobec ochrony środowiska. Informatyka mogą interesować badania społecznych konsekwencji korzystania z aplikacji mobilnych, filologowi przydać się może wiedza z zakresu relacji międzykulturowych itd. A wszyscy z pewnością docenią nabycie poszukiwanych na rynku pracy umiejętności projektowania i przeprowadzania badań socjologicznych.
Socjologia II stopnia jest również dostosowana do potrzeb absolwentów studiów socjologicznych: to możliwość pogłębienia swoich kompetencji, doskonalenie profesjonalnego warsztatu i uzyskanie tytułu zawodowego magistra.
W rozbudowanym bloku pięciu przedmiotów metodologicznych poznasz metody ilościowych i jakościowych badań społecznych a także nauczysz się korzystać ze specjalistycznych programów do statystycznej analizy danych!
Większość zajęć dydaktycznych to prowadzone w małych grupach, aktywizujące studentów, laboratoria i konwersatoria, podczas których oprócz poznawania dorobku światowej socjologii i praktycznych umiejętności badawczych nabędziesz szereg ważnych kompetencji miękkich: między innymi zarządzanie swoim czasem, umiejętność pracy w zespole, zdolności perswazyjne, argumentowanie, motywowanie innych do pracy, rozwiązywanie konfliktów, autoprezentacja itp.).
Na socjologii możesz pogłębiać swoje zainteresowania lub odnaleźć nowe. Duża część zajęć to przedmioty do wyboru! Twój plan zajęć będziesz mógł dostosować do swoich potrzeb i zainteresowań.
Więcej informacji o programie studiów, naszych wykładowcach oraz wydarzeniach naukowych i kulturalnych organizowanych przez pracowników i studentów Instytutu Socjologii znajdziesz na stronie: link. (Uwaga dla wprowadzającego dane w SOR: Będzie nowa strona internetowa)
Studenci wybierają 4 spośród 10 modułów:
- Więzi społeczne we współczesnym świecie
- Przemiany kulturowe w zglobalizowanym świecie
- Społeczeństwo medialne
- Praca - kariera - zmiana
- Gospodarka i społeczeństwo
- Socjologia życia publicznego
- Socjologia zdrowia
- Rodzina i społeczeństwo
- Migracje
- Socjologia zmian społecznych
Wybór modułów odbywa się w I semestrze studiów. Student dobiera moduły w zależności od swoich zainteresowań naukowych. Każdy moduł składa się z trzech przedmiotów.
Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.
Więcej informacji o programie studiów, naszych wykładowcach oraz wydarzeniach naukowych i kulturalnych organizowanych przez pracowników i studentów Instytutu Socjologii znajdziesz na stronie: (strona w budowie, link pojawi się wkrótce).
Specjalności
Na tym kierunku student nie wybiera specjalności.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku socjologia II stopnia w pogłębionym stopniu rozumie zjawiska i procesy społeczne, zależności pomiędzy nimi oraz całe mechanizmy, którym podlegają. Na bazie podbudowanej teoretycznie wiedzy socjologicznej obejmującej kluczowe zagadnienia socjologiczne potrafi dostrzegać i analizować fakty, obiekty i zjawiska społeczne. Zna również zaawansowane metody społecznych badań ilościowych i jakościowych, jak również uwarunkowania prawne i etyczne związane z prowadzeniem działalności badawczej. Dostrzega trendy rozwojowe w socjologii i wie jakie jest znaczenie wiedzy socjologicznej i właściwych jej metod w wyjaśnianiu i prognozowaniu zjawisk i procesów społecznych. Potrafi interpretować rzeczywistość społeczną, identyfikować złożone problemy społeczne, twórczo wyjaśniać ich uwarunkowania i skutki, prognozować zjawiska społeczne. Wie, jak korzystać z odpowiedniej literatury socjologicznej, danych zastanych i danych wytworzonych. Potrafi komunikować się na tematy specjalistyczne z zakresu socjologii ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców. Absolwent posługuje się językiem obcym na poziomie B2 oraz na wyższym poziomie w zakresie terminologii socjologicznej. Potrafi realizować zadania indywidualnie i zespołowe. Jest gotowy do wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania i kierowania działalnością na rzecz środowiska społecznego, a także inicjowania działania na rzecz interesu publicznego i odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych.
Co po studiach?
Absolwent socjologii jest przygotowany do podjęcia pracy m.in. w:
- ośrodkach badania opinii publicznej i firmach badania rynku lub może założyć własną firmę badawczą
- administracji rządowej i samorządowej (oraz w jej instytucjach)
- korporacjach biznesowych i medialnych
- firmach zajmujących się budowaniem wizerunku, badaniami marketingowymi, ewaluacją, zarządzaniem zasobami ludzkimi (human resources)
- dynamicznie rozwijającym się sektorze pozarządowym (fundacje, stowarzyszenia), instytucjach zajmujących się edukacją, kulturą czy ochroną zdrowia
Możliwości w trakcie studiów:
- programy wymiany studenckiej, zarówno krajowe (MOST), jak i zagraniczne (Erasmus+)
- treningi z doświadczonymi trenerami oraz coachami,
- rozwój zainteresowań w studenckich kołach naukowych,
- udział w spotkaniach dyskusyjnych („Kinozofia”),
- praca i rozwój w ramach Samorządu Studentów,
- udział studentów w badaniach naukowych, projektach europejskich i konferencjach,
- spotkania z przedstawicielami biznesu,
- warsztaty i szkolenia organizowane przez podmioty zewnętrzne,
- wydarzenia organizowane przez ACK „Chatka Żaka” oraz Inkubator Medialny,
- współpraca z lubelskimi instytucjami kultury,merytoryczne wsparcie przy aplikowaniu o środki na prowadzenie badań naukowych (np. Perły Nauki),
- współpraca z lubelskimi instytucjami kultury,
- możliwość przygotowywania pracy dyplomowej we współpracy z firmami i instytucjami zewnętrznymi .