Unia Europejska
  • zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja letnia - rok akademicki 2024-2025

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Fizyka - stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod MFI_FIZ_S2
Jednostka organizacyjna Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
Kierunek studiów Fizyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Opłaty 85
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 08.09.2024 23:59)

Terminarz rekrutacji 

  • 1 kwietnia - rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów
  • 8 września - zakończenie internetowej rejestracji kandydatów
  • 10 września - zakończenie postępowania kwalifikacyjnego, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia
  • 11-23 września - przyjmowanie dokumentów od zakwalifikowanych osób

Miejsce przyjmowania dokumentów

Bibliotek Wydziału - budynek D, ul. Akademicka 9 (wejście od ul. Akadmickiej i od pl. M. Curie-Skłodowskiej)

Godziny przyjmowania dokumentów: 9:00-14:00

WKR: wkr.mfi@mail.umcs.pl

telefon: 81-537-62-94 (w godzinach pracy WKR), 81-537-61-04 (w godz. 7:30-15:00)


Opis kierunku

Studia dla osób zainteresowanych zgłębianiem wiedzy i nabywaniem umiejętności w zakresie fizyki. Kształcenie na kierunku fizyka oparte o światowej klasy badania realizowane w Instytucie Fizyki UMCS. Kierunek rozwija wiedzę z zakresu zaawansowanej fizyki teoretycznej, w szczególności astrofizyki, kosmologii, teorii jądra atomowego lub z zakresu zastosowania osiągnięć fizyki we współczesnym, szybko rozwijającym się świecie techniki, przemysłu i medycyny.

·     Profilowanie wykształcenia na obu stopniach studiów odbywa się poprzez wybór przedmiotów spośród obszernego katalogu przedmiotów fakultatywnych.

Możliwości w trakcie studiów

Studenci mogą rozwijać swoje indywidualne zainteresowania naukowe w ramach działalności kół naukowych oraz zaangażowania w proces badawczy realizowany w Katedrach Instytutu Fizyki, uczestniczyć w konferencjach warsztatach i szkołach naukowych. W trakcie studiów mogą skorzystać z programów wymiany studenckiej, np. Erasmus. Ponadto zainteresowania inne (np. sportowe, muzyczne, taneczne) studenci kierunku mogą rozwijać dzięki sprawnie działającej sieci jednostek ogólnouczelnianych, m.in. Chatka Żaka, chór akademicki, Akademickie Centrum Sportowe.

·     Mocne strony

Atutem kierunku fizyka jest silne powiązanie procesu kształcenia z prowadzonymi w Instytucie Fizyki badaniami naukowymi, realizowanymi na najwyższym poziomie, co potwierdza wysoka ocena jednostki w ewaluacji (5 miejsce w kraju). Kształcenie na kierunku powierzane jest zaangażowanym w pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz tworzenie innowacji dydaktycznych nauczycielom akademickim z tytułem dr hab. i prof. Studenci są zachęcani do angażowania się w realizacje procesu badawczego, zapraszani do współpracy przy realizacji projektów naukowych, w tym realizowanych w ramach pozyskiwanego dofinansowania zewnętrznego (granty, projekty badawcze). Elementy kształcenia prowadzone są również w języku angielskim, w małych grupach zajęciowych, z dostępem do najnowocześniejszej aparatury naukowej, co sprzyja podnoszeniu komfortu studiujących. Ważnym atutem kierunku jest też dbałość o wysoką kulturę kontaktów i dbałość o pozytywne relacje między studentami a wykładowcami.

·     Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku fizyka ma zaawansowana wiedzę z zakresu fizyki teoretycznej, fizyki fazy skondensowanej, współczesnej fizyki atomowej i jądrowej, fizyki jądrowej i fizyki wysokich energii, teorii względności, metod mikroskopii optycznej. Ponadto ma wiedzę i umiejętności w zakresie zastosowania metod numerycznych symulacji procesów fizycznych, programowania numerycznego i symbolicznego. Absolwent dysponuje wiedzą w zakresie prototypowania, nowoczesnych materiałów i technologii, metod analiz molekularnych, geofizyki.

Absolwent specjalności fizyka teoretyczna zna ponadto zaawansowany aparat matematyczny oraz złożone zagadnienia m.in. z obszaru fizyki teoretycznej, astrofizyki, kwantowej teorii pola, teorii jądra atomowego, kosmologii relatywistycznej.

Absolwent specjalności współczesna fizyka stosowana posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zastosowania wiedzy fizycznej w procesie wytwarzania i analiz nowoczesnych materiałowych, biofizyki i optometrii, w zakresie projektowania CAD, metod obrazowania i modelowania.

·     Co po studiach?

Absolwenci kierunku fizyka są przygotowani do dalszego kształcenia na III poziomie studiów (doktoranckie) i kontunuowania kariery naukowej, prowadzenia badań naukowych lub podjęcia zatrudnienia m.in. w laboratoriach badawczych oraz badawczo-rozwojowych, laboratoriach analitycznych, jednostkach diagnostycznych, firmach informatycznych, przemysłowych, w bankowości, jako specjaliści i analitycy, menadżerzy zarządzania badaniami naukowymi i projektami. 


Zasady kwalifikacji

Kwalifikacja na podstawie konkursu ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych w zakresie fizyki, fizyki technicznej lub kierunku pokrewnego (w zakresie nauk ścisłych, technicznych lub przyrodniczych).

W przypadku niewykorzystania limitu przyjęć - rekrutacja na podstawie złożonego kompletu dokumentów do wyczerpania limitu miejsc.