Unia Europejska
  • zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja letnia - rok akademicki 2024-2025

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Inżynieria druku 3D - stacjonarne pierwszego stopnia, inżynierskie

Szczegóły
Kod MFI_IND_S1
Jednostka organizacyjna Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
Kierunek studiów Inżynieria druku 3D
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 19
Czas trwania 3,5 roku
Opłaty 85
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 10.07.2024 23:59)

Uwaga!

Jeśli wybrałeś więcej, niż jeden kierunek – ustaw priorytety w systemie rekrutacyjnym. To bardzo ważne!

Przyjmiemy Cię na jeden kierunek - ten, który wybrałeś jako priorytet i na którym otrzymasz wystarczającą liczbę punktów. Pozostałe miejsca zwolnią się dla innych osób.

Priorytety możesz zmienić w zakładce Moje konto / Zgłoszenia rekrutacyjne do 8 lipca. Zobacz, jak to zrobić - przejdź do instrukcji


Jeśli chcesz studiować na dwóch kierunkach jednocześnie, prześlij maila do Biura Rekrutacji: rekrutacja@umcs.pl

Terminarz rekrutacji

  • 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
  • 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
  • 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
  • 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
  • 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
  • 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy

Miejsce przyjmowania dokumentów

Bibliotek Wydziału - budynek D, ul. Akademicka 9 (wejście od ul. Akadmickiej i od pl. M. Curie-Skłodowskiej)

Godziny przyjmowania dokumentów: 9:00-14:00

WKR: wkr.mfi@mail.umcs.pl

 

telefon: 81-537-62-94 (w godzinach pracy WKR), 81-537-61-04 (w godz. 7:30-15:00)


Opis kierunku

Intensywnie rozwijające się w ostatniej dekadzie technologie addytywne zmieniają podejście do procesów wytwarzania i produkcji oraz metod  prowadzenia biznesu. Studia na kierunku Inżynieria druku 3D mają być odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się rynku pracy wynikające z kreowania nowych branż i zawodów. Obserwowany współcześnie postęp technologiczny prowadzi do transformacji w kierunku przemysłu 4.0, a druk 3D uważany jest za jedną z 10 technologii najszybciej zmieniających gospodarkę. Przemysł 4.0 zawiera w sobie integrację inteligentnych maszyn, systemów i sposobu wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych poprzez integrację nowych wartości, cyfryzację produktów i tworzenie nowych modeli biznesowych. Kierunek studiów opiera się na trzech filarach: projektowym (kształcenie w zakresie modelowania 3D i obróbki cyfrowej projektów 3D oraz programowania), materiałowym (kształcenie w zakresie produkcji i zastosowania różnych materiałów w procesie wytwarzania trójwymiarowych obiektów), sprzętowym (kształcenie w zakresie technologii druku 3D, urządzeń, sterowania nimi oraz udoskonalania procesu wydruku). Absolwenci tego kierunku studiów nabędą wielodyscyplinową wiedzę (z fizyki, matematyki, chemii, informatyki) oraz przydatne na rynku pracy liczne umiejętności praktyczne (od projektowania przestrzennego, poprzez wytwarzanie materiałów, po obsługę urządzeń i aparatury).

·     Specjalności

Na planowanym kierunku studiów nie przewiduje się specjalności, a wybór ścieżek specjalizacyjnych będzie możliwy poprzez wybór przedmiotów fakultatywnych. 

Możliwości w trakcie studiów

Studenci mogą rozwijać swoje indywidualne zainteresowania naukowe i techniczne w ramach działalności kół naukowych oraz poprzez zaangażowanie się w badania naukowe realizowane w katedrach Instytutu Fizyki, Instytutu Nauk Chemicznych i Instytutu Informatyki, jak i udział w konferencjach, warsztatach i szkołach naukowych oraz targach branżowych. W trakcie studiów mogą skorzystać z programów wymiany studenckiej, np. Erasmus i MOST.  Dodatkowo praktyki ujęte w programie studiów umożliwiają rozpoznanie rynku pracy, sprecyzowanie swoich oczekiwań oraz ocenę predyspozycji. Ponadto zainteresowania inne (np. sportowe, muzyczne, taneczne) studenci kierunku mogą rozwijać dzięki sprawnie działającej sieci jednostek ogólnouczelnianych takich jak Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka i Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

·     Mocne strony

Kierunek studiów Inżynieria druku 3D jest pierwszym tego typu kierunkiem w kraju i ma za zadanie przygotować specjalistów dla przemysłu 4.0 w obszarze technologii addytywnych. Atutem kierunku Inżynieria druku 3D jest interdyscyplinarny program kształcenia bazujący na badaniach naukowych prowadzonych w trzech dyscyplinach: fizyka, chemia i informatyka techniczna i telekomunikacja. Blok przedmiotów fakultatywnych umożliwia specjalizację w kierunku projektowania, wytwarzania i badania materiałów lub obsługi istniejących i opracowywania nowych narzędzi i urządzeń dla technologii przyrostowych. Kadra kształcąca na tym kierunku studiów to uznani specjaliści w swoich dyscyplinach, aktywnie pozyskujący finansowanie na badania naukowe, co stwarza studentom również szanse na rozwój naukowy. Obok pracowni chemicznych, fizycznych i komputerowych studenci będą się kształcić w pracowniach druku 3D, post-procesingu, projektowania i inżynierii odwrotnej.
Silna współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym przy realizacji kształcenia na tym kierunku studiów zapewni bardzo dobry start zawodowy w kształtujących się obecnie zawodach przyszłości.

·     Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku studiów Inżynieria druku 3D ma wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania i wizualizacji 3D, inżynierii odwrotnej, elektroniki i elektrotechniki, optyki, termodynamiki, automatyki i sterowania pomiarami, budowy i eksploatacji urządzeń do druku 3D, chemii fizycznej, wytwarzania i analizy właściwości materiałów stosowanych w technologiach addytywnych oraz programowania. Absolwent dysponuje aktualną wiedzą z zakresu zastosowań druku 3D w przemyśle, architekturze, medycynie oraz w badaniach naukowych. Ponadto posiada kompetencje i umiejętności niezbędne w pracy zespołowej, przygotowanie wstępne do prowadzenia działalności gospodarczej i wykazuje gotowość do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności.

·     Co po studiach?

Absolwenci kierunku studiów Inżynieria druku 3D są przygotowani do podjęcia zatrudnienia w branżach wymagających wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania 3D, prototypowania, wytwarzania materiałów i urządzeń dla technologii addytywnych, kontroli jakości, budowy i obsługi urządzeń drukujących i skanujących, projektowania i modyfikacji rozwiązań w programach typu CAD, przygotowywania symulacji i wizualizacji. Absolwenci znajdą zatrudnienie jako inżynierowie i technolodzy produkcji, projektanci CAD/CAM, konstruktorzy w firmach projektowych, informatycznych, drukarniach 3D, firmach przemysłowych do prototypowania i produkcji małoseryjnej oraz jako specjaliści i analitycy, w ośrodkach naukowych i badawczo-rozwojowych. Absolwenci są również gotowi do podjęcia dalszego kształcenia na kierunkach studiów II stopnia.

 


Zasady rekrutacji 

Podczas rekrutacji pod uwagę brane są dwa przedmioty spośród: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka.