Kod | POL_AZP_S3 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Politologii i Dziennikarstwa |
Kierunek studiów | Administracja i zarządzanie publiczne |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 3 lata |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
- Tura 1 (31.07.2024 00:00 – 15.09.2024 23:59)
Limit miejsc na tym kierunku został wyczerpany.
Terminarz
- od 31 lipca do 20 września - internetowa rejestracja Kandydatów
- od 25 lipca do 29 lipca - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
- 5, 14, 27 sierpnia - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
- 16-20 września - przyjmowanie dokumentów od zarejestrowanych osób
Miejsce przyjmowania dokumentów:
Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS ul. Głęboka 45, Lublin sala A.2.04,
Godziny: 10:00-15:00
Zasady kwalifikacji
Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów, do wyczerpania limitu miejsc.
Opis kierunku
Studia na kierunku Administracja i zarządzanie publiczne I stopnia skierowane są do osób pragnących zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w obszarze administracji zarówno publicznej, jak i prywatnej, rządowej i samorządowej oraz współpracujących z nimi instytucji otoczenia gospodarczego i społecznego.
Harmonogram zajęć ma gwarantować przyszłym absolwentom proponowanego kierunku wiedzę i umiejętności pozwalające na znalezienie pracy w szeroko pojętej administracji publicznej i prywatnej. Studenci i studentki w toku swojej edukacji będą zdobywać wiedzę z dyscypliny nauki o polityce i administracji, w tym z zakresu reguł demokratycznego państwa prawnego, w ramach których administracja funkcjonuje, a także z zakresu procesu podejmowania decyzji politycznych, w tym administracyjnych, prowadzenia indywidualnej sprawy administracyjnej, jak również reguł funkcjonowania nowoczesnej, inteligentnej i sprawnej administracji publicznej, wykorzystującej technologie komunikacyjne i informacyjne do komunikowania się z otoczeniem gospodarczym i społecznym.
Proponowany kierunek Administracja studia I stopnia doskonale wpisuje się także w ideę podnoszenia atrakcyjności uniwersyteckiej oferty dydaktycznej. Za jego utworzenie i prowadzenie odpowiedzialny jest Wydział Politologii i Dziennikarstwa, na którym zatrudnieni są nie tylko absolwenci nauk politycznych, ale także prawa, ekonomii, socjologii czy dziennikarstwa. Nauczyciele akademiccy posiadają wieloletnie doświadczenie we współpracy z instytucjami administracji publicznej w Polsce i innych państwach europejskich, a także międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi. Profesjonalna i zróżnicowana kadra nauczycieli akademickich stanowi bardzo dobre zaplecze merytoryczne i organizacyjne dla kierunku. Dodatkowo w ramach procesu kształcenia na nowym kierunku Administracja i zarządzanie publiczne I stopnia kadra akademicka będzie wspierana przez ekspertów i praktyków w obszarze różnych dyscyplin naukowych, na co dzień zatrudnionych w instytucjach publicznych, podmiotach gospodarczych i organizacjach pozarządowych. Ich doświadczenie i zaangażowanie będzie stanowiło gwarancję zapewnienia i utrzymania odpowiedniej jakości procesu kształcenia. Ponadto współpraca z ekspertami i praktykami wspierającymi zajęcia dydaktyczne szczególnie w ich praktycznym wymiarze umożliwi stałą ewaluację procesu kształcenia oraz dokonywanie koniecznych korekt w toku kształcenia w zależności od pojawiających się potrzeb
i oczekiwań.
Specjalności:
- Administracja lokalna i regionalna,
- Administracja rządowa
Sylwetka absolwenta
Kierunek studiów Administracja i zarządzanie publiczne należy do obszaru kształcenia w zakresie nauk o polityce i administracji. Realizowany program nauczania ma na celu dostosowanie kompetencji absolwentów do wymagań rynku pracy i przygotowanie nowoczesnej kadry specjalistów do służby publicznej w urzędach centralnych, regionalnych i lokalnych. Absolwenci studiów I stopnia będą posiadali wiedzę oraz umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne, pozwalające na podjęcie pracy w administracji zarówno na poziomie rządowym, jak i samorządowym oraz w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych o zróżnicowanym charakterze. Będą oni dysponowali szczegółową wiedzą z zakresu nauk
o polityce i administracji oraz ogólną wiedzą prawniczą i ekonomiczną. Będą rozumieli rolę administracji publicznej w organizacji państwa i społeczeństwa oraz potrafili aktywnie i efektywnie uczestniczyć w pracy zespołowej oraz komunikować się z otoczeniem w miejscu pracy i poza nim, przy jednoczesnym respektowaniu praw człowieka oraz zachowaniu zasad etycznych i prawnych. Będą także przygotowani do samodzielnego przetwarzania informacji, uzupełniania wiedzy i doskonalenia umiejętności w warunkach zmieniającego się prawa krajowego i unijnego oraz posiadali wiedzę i umiejętności pozwalające na kierowanie niewielkim zespołem pracowników oraz podjęcie współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Absolwenci będą posiadali umiejętności pozwalające pozyskać dofinansowanie z funduszy i programów Unii Europejskiej. Ponadto, absolwent po ukończeniu studiów będzie znał dobre praktyki, techniki i metody zabezpieczania posiadanych i przetwarzanych danych oraz potrafił wykorzystywać technologie informacyjne i telekomunikacyjne w administracji publicznej. Praktyki w instytucjach administracji publicznej będą gwarantem podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie wykorzystania technik biurowych w pracy urzędnika.
Studia licencjackie na kierunku Administracja i zarządzanie publiczne przygotują m.in. do pracy w:
- urzędach gmin
- starostwach powiatowych
- urzędach marszałkowskich
- urzędach wojewódzkich
- urzędach pracy
- instytucjach skarbowych i ubezpieczeniowych
- placówkach kultury
- działach administracyjnych podmiotów gospodarczych
- organach partii politycznych
- organizacjach pozarządowych współpracujących z administracją publiczną
- przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych
- firmach doradczych i konsultingowych