Uwaga!
Jeśli wybrałeś więcej, niż jeden kierunek – ustaw priorytety w systemie rekrutacyjnym. To bardzo ważne!
Przyjmiemy Cię na jeden kierunek - ten, który wybrałeś jako priorytet i na którym otrzymasz wystarczającą liczbę punktów. Pozostałe miejsca zwolnią się dla innych osób.
Priorytety możesz zmienić w zakładce Moje konto / Zgłoszenia rekrutacyjne do 8 lipca. Zobacz, jak to zrobić - przejdź do instrukcji
Jeśli chcesz studiować na dwóch kierunkach jednocześnie, prześlij maila do Biura Rekrutacji: rekrutacja@umcs.pl
Terminarz rekrutacji
- 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
- 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
- 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
- 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
- 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
- 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy
Miejsce przyjmowania dokumentów:
sala 2, Wydział Prawa i Administracji UMCS, pl.Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin
Godziny przyjmowania dokumentów: 9:00-14:00
Dane kontaktowe:
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5
20-031 Lublin
sala nr 2 (parter)
tel. 81 537 77 76 oraz kom. 513 462 670 (czynny w godzinach obsługi kandydatów)
wkr.pad@mail.umcs.pl
Opis kierunku
Zastanawiasz się, dlaczego ludzie dokonują przestępstw i co można zrobić, aby temu zapobiegać? Pragniesz skutecznie wspierać osoby pokrzywdzone, a także działać w celu poprawy społecznego bezpieczeństwa? Kryminologia to studia dla Ciebie! To interdyscyplinarna nauka łącząca zagadnienia nie tylko z zakresu prawa, ale również psychologii i socjologii. Kierunek ten pozwala zdobyć wiedzę na temat zjawisk społecznych, które wpływają na przestępczość. Dowiesz się, jaka jest geneza zachowań przestępczych i dewiacyjnych, jakie są rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości. Studia wyposażą Cię także w wiedzę o prawie karnym (materialnym, procesowym i wykonawczym), prawie policyjnym, służbach mundurowych, mechanizmach zachowań ludzkich, kryminalistyce, wiktymologii, psychologii, socjologii, metodach pomiaru i analizy zjawisk przestępczych. Umożliwi Ci to badanie motywacji przestępców, zrozumienie, jakie czynniki społeczne oraz indywidualne doprowadziły ich do dokonania zbrodni oraz jakie są jej skutki. Dzięki temu będzie w stanie opracowywać skuteczne sposoby wykrywania, zwalczania i zapobiegania przestępczości, a także prowadzić skuteczne działania profilaktyczne i resocjalizacyjne.
Specjalności
Na tym kierunku student nie wybiera specjalności.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku kryminologia w zaawansowanym stopniu zna krajowe i ponadnarodowe źródła prawa oraz treść przepisów stanowiących podstawę działalności kryminologa w organach ścigania i ochrony porządku prawnego, a także różnorodne metody interpretacji przepisów prawa oraz teorie wykładni. Posiada również wiedzę o genezie, strukturze organizacyjnej, kompetencjach oraz perspektywach rozwoju organów ścigania i ochrony porządku prawnego oraz wymiaru sprawiedliwości, na rzecz których świadczy usługi kryminolog. Absolwent jest świadomy podstawowych ekonomicznych uwarunkowań działalności kryminologia oraz zna podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości. Ukończenie studiów na kierunku kryminologia pozwoli absolwentowi analizować i prawidłowo rozwiązywać pojawiające się w pracy kryminologa w organach ścigania i ochrony porządku prawnego problemy, dobierać źródła prawa i pozyskiwać treść przepisów, analizować przepisy, stosując różne wnioskowania prawnicze, odpowiednio dobierać i stosować właściwe metody i narzędzia pracy kryminologa w organach ścigania i ochrony porządku prawnego, w szczególności zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne. Absolwent zaznajomiony jest z językiem prawniczym oraz specjalistyczną terminologią. Potrafi również planować i organizować własną pracę jako jednostki i członka zespołu oraz wykonywać zadania indywidualnie i we współpracy z innymi członkami zespołu. Posługuje się także wybranym językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, co umożliwia mu ewentualne poszukiwanie pracy za granicą. Absolwent przygotowany jest do wypełniania społecznych zadań kryminologa w organach ścigania i ochrony porządku prawnego; w szczególności przez inicjowanie działań służących zapobieganiu i przeciwdziałaniu przestępczości oraz współorganizowanie działalności na rzecz stabilnego funkcjonowania środowiska społecznego.
Co po studiach?
Po kryminologii znajdziesz zatrudnienie w organach wymiaru sprawiedliwości (sądy, jednostki prokuratury), służbach mundurowych (w szczególności Policja i Służba Więzienna), organizacjach pozarządowych, które zajmują się działalnością resocjalizacyjną i wychowawczą, laboratoriach kryminalnych, a także organy administracji publicznej.
Wiedza pozyskana w trakcie studiów umożliwi Ci również prowadzenie działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej (szczególnie w zawodzie kuratora sądowego), sporządzanie analiz i ekspertyz kryminologicznych na potrzeby różnych instytucji (sądów, policji, zakładów karnych i resocjalizacyjnych) oraz organizacji społeczno-wychowawczych, a także ułatwi prowadzenie działalności mediacyjnej i negocjacyjnej. Możesz także kontynuować naukę na studiach II stopnia lub studiach podyplomowych.
Możliwości w trakcie studiów:
- rozwijanie zainteresowań w licznych studenckich kołach naukowych (m.in. Prawników, Doktryn Politycznych i Prawnych, Prawa Gospodarczego, Mediacji i Negocjacji, Prawa Parlamentarnego czy Prawa Podatkowego),
- działalność w organizacjach studenckich, np. Samorządzie Studentów czy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa – ELSA Lublin,
- uczestnictwo w programach wymiany studenckiej (Erasmus+, MOST),
- wyjazdy studyjne do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i innych instytucji,
- bogata oferta praktyk i staży studenckich w instytucjach publicznych,
- możliwość korzystania z doradztwa edukacyjnego i zawodowego Biura Rozwoju Kompetencji UMCS.
Zasady kwalifikacji
Podczas rekrutacji pod uwagę brane są dwa przedmioty spośród: geografia, historia, język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, włoski), język łaciński i kultura antyczna, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, fizyka i astronomia, fizyka, chemia, biologia.