Unia Europejska

Rekrutacja - rok akademicki 2024-2025

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kryminologia - stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod PRA_KRY_S2
Jednostka organizacyjna Wydział Prawa i Administracji
Kierunek studiów Kryminologia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 69
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 17.09.2024 12:00)

Opis kierunku

Zastanawiasz się, dlaczego ludzie dokonują przestępstw i co można zrobić, aby temu zapobiegać? Pragniesz skutecznie wspierać osoby pokrzywdzone, a także działać w celu poprawy społecznego bezpieczeństwa? Kryminologia to studia dla Ciebie! To interdyscyplinarna nauka łącząca zagadnienia nie tylko z zakresu prawa, ale również psychologii i socjologii. Kierunek ten pozwala zdobyć wiedzę na temat zjawisk społecznych, które wpływają na przestępczość. Dowiesz się, jaka jest geneza zachowań przestępczych i dewiacyjnych, jakie są rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości. Studia wyposażą Cię także w wiedzę o prawie karnym (materialnym, procesowym i wykonawczym), prawie policyjnym, służbach mundurowych, mechanizmach zachowań ludzkich, kryminalistyce, wiktymologii, psychologii, socjologii, metodach pomiaru i analizy zjawisk przestępczych. Umożliwi Ci to badanie motywacji przestępców, zrozumienie, jakie czynniki społeczne oraz indywidualne doprowadziły ich do dokonania zbrodni oraz jakie są jej skutki. Dzięki temu będzie w stanie opracowywać skuteczne sposoby wykrywania, zwalczania i zapobiegania przestępczości, a także prowadzić skuteczne działania profilaktyczne i resocjalizacyjne.
 
Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.
 
Specjalności
Na tym kierunku możesz wybrać jedną z trzech specjalności:
  • kurator,
  • kadra kierownicza organów ochrony prawa,
  • pracownik socjalny przygotowany do zapewnienia pomocy ofierze przestępstwa.
 
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku kryminologia (studia II stopnia) zna w pogłębionym stopniu krajowe i ponadnarodowe źródła prawa oraz treść przepisów niezbędnych w pracy kryminologa, a także metody interpretacji przepisów prawa i teorie wykładni oraz sposoby wykorzystywania ich na potrzeby wykonywania zadań przez kadrę kierowniczą organów ścigania i ochrony porządku prawnego lub kuratora lub pracownika socjalnego przygotowanego do zapewnienia pomocy ofierze przestępstwa. Jest również świadomy ekonomicznych uwarunkowań działalności kadry kierowniczej organów ścigania i ochrony porządku prawnego lub kuratora lub pracownika socjalnego przygotowanego do zapewnienia pomocy ofierze przestępstwa. Zna zasady i pojęcia z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości. Absolwent potrafi prawidłowo rozwiązywać złożone i nietypowe problemy pojawiające się w pracy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach. Prawidłowo dobiera źródła prawa oraz pozyskuje treść przepisów stanowiących podstawę podejmowania działań w zakresie przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości oraz ochrony ofiar przestępstw, a także analizuje te przepisy, stosując różne wnioskowania prawnicze. Umie również dobierać i stosować właściwe metody i narzędzia pracy, a także adaptować istniejące metody działania do sytuacji nowych, zaskakujących, kryzysowych lub opracowywać nowe. Ponadto absolwent potrafi  współdziałać z innymi osobami, w szczególności kierować ich pracą; zwłaszcza w sytuacjach wiążących się z koniecznością podejmowania działań zmierzających do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości oraz zapewnienia ochrony ofiar przestępstwa. Posługuje się wybranym językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego ze szczególnym uwzględnieniem terminologii prawniczej. Absolwent jest przygotowany do wypełniania społecznych zadań kadry kierowniczej organów ścigania i ochrony porządku prawnego lub kuratora lub pracownika socjalnego przygotowanego do zapewnienia pomocy ofierze przestępstwa, w szczególności przez inicjowanie działań własnych i innych podmiotów na rzecz zapobiegania zagrożeniom oraz współorganizowania działalności na rzecz przywracania i utrzymywania bezpieczeństwa wewnętrznego. Zdobyta wiedza oraz umiejętności pozwalają także absolwentowi na kształtowanie zachowania innych osób w sposób przedsiębiorczy w granicach określonych prawem i służących przeciwdziałaniu przestępczości oraz zapobieganiu jej, a także ochronie ofiar przestępstw.
 
Co po studiach?
Po kryminologii znajdziesz zatrudnienie w organach wymiaru sprawiedliwości (sądy, jednostki prokuratury), służbach mundurowych (w szczególności Policja i Służba Więzienna), organizacjach pozarządowych, które zajmują się działalnością resocjalizacyjną i wychowawczą, laboratoriach kryminalnych, a także organy administracji publicznej.
Wiedza pozyskana w trakcie studiów umożliwi Ci również prowadzenie działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej (szczególnie w zawodzie kuratora sądowego), sporządzanie analiz i ekspertyz kryminologicznych na potrzeby różnych instytucji (sądów, policji, zakładów karnych i resocjalizacyjnych) oraz organizacji społeczno-wychowawczych, a także ułatwi prowadzenie działalności mediacyjnej i negocjacyjnej.
 
Możliwości w trakcie studiów:
  • rozwijanie zainteresowań w licznych studenckich kołach naukowych (m.in. Prawników, Doktryn Politycznych i Prawnych, Prawa Gospodarczego, Mediacji i Negocjacji, Prawa Parlamentarnego czy Prawa Podatkowego), 
  • działalność w organizacjach studenckich, np. Samorządzie Studentów czy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa – ELSA Lublin, 
  • uczestnictwo w programach wymiany studenckiej (Erasmus+, MOST),
  • wyjazdy studyjne do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i innych instytucji,
  • bogata oferta praktyk i staży studenckich w instytucjach publicznych,
  • możliwość korzystania z doradztwa edukacyjnego i zawodowego Biura Rozwoju Kompetencji UMCS.

Zasady kwalifikacji

Rekrutacja odbywa się na podstawie złożonego kompletu dokumentów do wyczerpania limitu miejsc.