Unia Europejska

Rekrutacja - rok akademicki 2024-2025

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Prawo - stacjonarne jednolite magisterskie

Szczegóły
Kod PRA_PRA_S1
Jednostka organizacyjna Wydział Prawa i Administracji
Kierunek studiów Prawo
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Jednolite magisterskie
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 346
Czas trwania 5 lat
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2024 00:00 – 10.07.2024 23:59)

Uwaga!

Jeśli wybrałeś więcej, niż jeden kierunek – ustaw priorytety w systemie rekrutacyjnym. To bardzo ważne!

Przyjmiemy Cię na jeden kierunek - ten, który wybrałeś jako priorytet i na którym otrzymasz wystarczającą liczbę punktów. Pozostałe miejsca zwolnią się dla innych osób.

Priorytety możesz zmienić w zakładce Moje konto / Zgłoszenia rekrutacyjne do 8 lipca. Zobacz, jak to zrobić - przejdź do instrukcji


Jeśli chcesz studiować na dwóch kierunkach jednocześnie, prześlij maila do Biura Rekrutacji: rekrutacja@umcs.pl

Terminarz rekrutacji

  • 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów;
  • 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów;
  • 16 lipca — zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia w ramach limitów miejsc w sposób zwyczajowo przyjęty — poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
  • 17-19, 22 lipca — dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione 2 miejsca. Miejsca uważa się za zwolnione, jeżeli liczba osób, które złożyły komplet dokumentów, wyrażając w ten sposób wolę podjęcia studiów, jest mniejsza od limitu przyjęć na dany kierunek studiów określonego zarządzeniem Rektora. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
  • 24 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
  • 25-26, 29 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z drugiej listy

Miejsce przyjmowania dokumentów:

sala 2, Wydział Prawa i Administracji UMCS, pl.Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

Godziny przyjmowania dokumentów: 9:00-14:00

Dane kontaktowe:

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5
20-031 Lublin

sala nr 2 (parter)

tel. 81 537 77 76 oraz kom. 513 462 670 (czynny w godzinach obsługi kandydatów)

 

wkr.pad@mail.umcs.pl


Opis kierunku

Praworządność masz po prostu we krwi. Marzysz o lepszym świecie, w którym w końcu zapanuje porządek i sprawiedliwość. I oczywiście jesteś gotowy o to walczyć, chociaż wiesz, że to długi i żmudny proces. Jednak Ty inaczej w życiu nie potrafisz – musisz się trzymać jasnych paragrafów, artykułów i zasad. Rozumiesz jednocześnie, że nie dla wszystkich są one jasne. Dlatego jesteś gotowy poświęcić się temu, aby cierpliwie je interpretować, tłumaczyć i wykorzystywać dla dobra innych. Do tego jesteś ambitny, lubisz wyzwania i walkę na argumenty. Zanim jednak zaczniesz działać w imię prawa, czeka Cię jeszcze wiele zagadnień, kodeksów i paragrafów, z którymi musisz się dokładnie zapoznać, a studia prawnicze zdecydowanie Ci w tym pomogą.
 
Jeśli ciekawi Cię, jakie przedmioty znajdują się w programie studiów, możesz to sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.
 
Specjalności
Na tym kierunku student nie wybiera specjalności.
 
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku prawo zna genezę i ewolucję myśli prawniczej, instytucji prawnych oraz dotyczących ich regulacji, a także główne tendencje rozwojowe w tym zakresie. W pogłębionym stopniu zna krajowe i ponadnarodowe źródła prawa, zasady poszczególnych gałęzi prawa, treść przepisów niezbędnych w pracy prawnika, zasady stosowania prawa, w szczególności metody interpretacji przepisów prawa oraz teorie wykładni, z uwzględnieniem orzecznictwa i dorobku doktryny. Jest świadomy  roli i statusu prawnego uczestników procesów decyzyjnych ze szczególnym uwzględnieniem stosowania prawa. Posiada wiedzę o różnych rodzajach struktur społecznych i instytucji społecznych oraz wybranych strukturach i instytucjach takich jak państwo, organy władzy centralnej, administracja rządowa i samorządowa, organy wymiaru sprawiedliwości, podmioty występujące w obrocie prawnym, rodzina i in. Absolwent zna także zasady i reguły pozaprawne mające wpływ na zachowanie prawnika jako członka społeczeństwa wykonującego zawód o szczególnym znaczeniu, a także relacje tych zasad i reguł do norm prawnych. Jest świadomy roli prawnika w procesach tworzenia i stosowania prawa, w kształtowaniu, organizacji i funkcjonowaniu prawem regulowanych struktur i instytucji, a także w organizacji państwowej, strukturach międzynarodowych i ponadnarodowych. Posiada wiedzę o publiczno- i prywatnoprawnych zasadach oraz regulacjach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości. Potrafi prawidłowo rozwiązywać złożone i nietypowe problemy pojawiające się w pracy prawnika, innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach, wykorzystywać wiedzę teoretyczną z zakresu poszczególnych gałęzi prawa – w szczególności prawidłowo dobierać źródła prawa oraz pozyskiwać treść przepisów niezbędnych w pracy prawnika, a także analizować je, stosując różne wnioskowania prawnicze. Absolwent odpowiednio dobiera i stosuje właściwe metody i narzędzia pracy prawnika, w szczególności zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne, a także adaptuje istniejące metody działania do nowych sytuacji lub opracowuje nowe metody. Prawidłowo posługuje się systemami normatywnymi oraz konkretnymi normami i regułami prawnymi, zasadami wykładni, a także regułami zawodowymi, moralnymi i obyczajowymi w celu rozwiązania konkretnego problemu z zakresu poszczególnych gałęzi prawa. Potrafi komunikować się przy pomocy języka prawniczego z innymi podmiotami stosunków prawnych oraz otoczeniem społecznym, a także posługuje się wybranym językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego ze szczególnym uwzględnieniem terminologii prawniczej. Potrafi współdziałać z innymi osobami, w szczególności kierować nimi. Jest przygotowany do wypełniania społecznych zadań prawnika w różnych dziedzinach życia; w szczególności przez inicjowanie działań własnych i podmiotów na rzecz interesu publicznego oraz współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego.
 
Co po studiach? 
Możliwości jest wiele, prawo otwiera naprawdę wiele drzwi, tylko od Ciebie zależy, z których zechcesz skorzystać i na jaką aplikację się zdecydujesz (jeśli w ogóle o niej myślisz). Z wykształceniem prawniczym i odpowiednimi uprawnieniami pracować możesz przede wszystkim w sądach, prokuraturach czy kancelariach. Możesz wykonywać takie zawody, jak: sędzia, adwokat, radca prawny, notariusz, prokurator, referendarz sądowy, komornik sądowy, kurator sądowy. Wiedza prawnicza przydaje się także w organach administracji publicznej czy różnego rodzaju instytucjach prywatnych. Prawnicy często potrzebni są też w dużych, międzynarodowych firmach. Zawsze możesz pomyśleć o własnej praktyce lub studiach w szkole doktorskiej i karierze naukowej.
 
Możliwości w trakcie studiów:
  • rozwijanie zainteresowań w licznych studenckich kołach naukowych (m.in. Prawników, Doktryn Politycznych i Prawnych, Prawa Gospodarczego, Mediacji i Negocjacji, Prawa Parlamentarnego czy Prawa Podatkowego), 
  • działalność w organizacjach studenckich, np. Samorządzie Studentów czy Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa – ELSA Lublin, 
  • uczestnictwo w programach wymiany studenckiej (Erasmus+, MOST),
  • wyjazdy studyjne do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i innych instytucji,
  • bogata oferta praktyk i staży studenckich w instytucjach publicznych,
  • możliwość korzystania z doradztwa edukacyjnego i zawodowego Biura Rozwoju Kompetencji UMCS.

Zasady kwalifikacji

Podczas rekrutacji pod uwagę brane są dwa przedmioty spośród: geografia, historia, język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, włoski), język łaciński i kultura antyczna, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, fizyka i astronomia, fizyka, chemia, biologia.