Unia Europejska

Rekrutacja - rok akademicki 2025-2026

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Rusycystyka - stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod FIL_RUS_S2
Jednostka organizacyjna Wydział Filologiczny
Kierunek studiów Rusycystyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2025 13:00 – 14.07.2025 23:59)

 

Lubelska rusycystyka wkrótce będzie obchodzić swoje 60-lecie. Nasi absolwenci to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy swobodnie komunikują się w języku rosyjskim i posiadają niezbędne kompetencje do wykonywania zawodu tłumacza oraz sprawnego funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. Znajomość języka rosyjskiego, wiedza na temat Rosji, a także mentalności słowiańskiej są w obecnej sytuacji niezwykle istotne i potwierdzają potrzebę kształcenia w tym obszarze językowym i realioznawczym. Tłumacze to poszukiwani specjaliści w handlu, branży turystycznej i medycznej, mediach, jak również w służbach mundurowych.

Specjalności

Na tym kierunku realizowana jest specjalność tłumaczeniowa.

Co po studiach? 

Dzięki znajomości języka i kultury rosyjskiej możesz pracować w biurach tłumaczeń, w instytucjach krajowych oraz międzynarodowych, podmiotach gospodarczych, urzędach i przedsiębiorstwach zorientowanych na kontakty z krajami rosyjskiego obszaru językowego. Zatrudnienie znajdziesz również w sektorze usług turystycznych, administracyjnych i w instytucjach kulturalnych, np. w mediach, redakcjach czy innych środkach masowego przekazu jako analityk oraz komentator życia politycznego, społecznego i kulturalnego krajów rosyjskojęzycznych. 

Ponadto masz możliwość dalszego rozwoju naukowego w Szkołach Doktorskich lub zdobywania nowych kwalifikacji na studiach podyplomowych. 

Możliwości w trakcie studiów:

• działalność w Studenckim Kole Naukowym Rusycystów, 

• działalność w Samorządzie Studentów, 

• udział w studenckich konferencjach naukowych i projektach grantowych,

• krajowe i międzynarodowe wymiany studenckie oraz studia semestralne w ramach programów Erasmus+, MOST, CEEPUS i in., 

• możliwość korzystania z poradnictwa zawodowego, psychologicznego, edukacyjnego oraz coachingu, prowadzonego przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS, 

• udział w licznych projektach edukacyjnych,

• dostęp do bogato wyposażonej Międzywydziałowej Biblioteki Filologiczno-Historycznej UMCS oraz Biblioteki Głównej UMCS.

 

Język wykładowy: polski/rosyjski


Zasady kwalifikacji

Postępowanie kwalifikacyjne ma formę konkursu ocen na dyplomach ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia w zakresie filologii rosyjskiej/rusycystyki (kryterium podstawowe) lub innych studiów wyższych dla osób posiadających udokumentowaną znajomość języka rosyjskiego na poziomie C1 ESOKJ. W przypadku identycznych ocen o miejscu na liście rankingowej będzie decydowała średnia arytmetyczna ocen ze studiów pierwszego stopnia.