Unia Europejska

Rekrutacja - rok akademicki 2025-2026

zmień rekrutację

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Ukrainistyka - stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod FIL_UKR_S2
Jednostka organizacyjna Wydział Filologiczny
Kierunek studiów Ukrainistyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 lata
Wymagany dokument
  • Wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.04.2025 13:00 – 14.07.2025 23:59)

Fascynuje Cię kultura wschodu – tego bliższego, tuż „za miedzą”. Chcesz lepiej poznać kulturę i tradycję kraju, który z Polską jest dość mocno związany i jest jej bliskim sąsiadem. Widzisz wiele szans i możliwości w międzykulturowej i gospodarczej wymianie pomiędzy naszymi państwami. Wiesz, że lepsze poznanie kultury, historii i polityki gospodarczej Ukrainy pomoże Ci w prowadzeniu interesów lub projektów kulturalnych związanych z tym państwem. Ze względu na coraz liczniejszą migrację mieszkańców Ukrainy do Polski naukę języka ukraińskiego i zagłębienie się w ich kulturę uważasz po prostu za praktyczną – wiedza ta będzie przydatna w nawiązaniu lepszych kontaktów i wzajemnej współpracy. Wiesz, że wschód Europy ma duży potencjał, ale żeby go wykorzystać trzeba najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę – ukrainistyka daje Ci właśnie taką możliwość. W ramach specjalności tłumaczeniowej na tym kierunku skupisz się na szlifowaniu języka, aby móc nie tylko się nim swobodnie posługiwać, ale też zająć się profesjonalnymi tłumaczeniami. 

 
Specjalności
 
Na tym kierunku realizowana jest specjalność tłumaczeniowa.
 
Co po studiach?
 
Możesz pracować w placówkach związanych z obsługą ruchu granicznego lub turystyką. Zatrudnienie znajdziesz też w różnych instytucjach międzynarodowych, firmach i organizacjach związanych z Ukrainą oraz wspólnotą ukraińskojęzyczną. Znajomość języka ukraińskiego oraz kultury tego kraju przyda Ci się do pracy w instytucjach kultury, fundacjach czy stowarzyszeniach zajmujących się integracją międzykulturową, ale także w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka, kultury i realiów współczesnej Ukrainy. Swoją wiedzę możesz wykorzystać również w urzędach i jednostkach samorządowych prowadzących współpracę transgraniczną z Ukrainą. Możesz też pracować jako dziennikarz i ekspert w redakcjach różnych czasopism, środkach masowego przekazu zajmującego się problematyką Ukrainy i mieszkańców tego kraju. Jeśli chcesz się dalej rozwijać, to możesz podjąć studia w szkole doktorskiej podyplomowe.
 
Możliwości w trakcie studiów:
• działalność w licznych kołach naukowych,
• działalność w Samorządzie Studentów,
• ciekawe praktyki w różnych instytucjach,
• studenckie konferencje naukowe i sympozja,
• krajowe i międzynarodowe wymiany studenckie (Erasmus+, MOST),
• poradnictwo zawodowe, psychologiczne, edukacyjne oraz coaching, prowadzonego przez Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS,
• liczne projekty edukacyjne organizowane we współpracy ze szkołami partnerskimi,
• dostęp do bogato wyposażonej biblioteki wydziałowej,  
• nowoczesna infrastruktura, m.in. pracownie językowe, laboratorium tłumaczeń symultanicznych, Humanistyczne Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu oraz Centrum Badań Gier Wideo.
 
 
Język wykładowy: polski/ukraiński

Zasady kwalifikacji

Postępowanie kwalifikacyjne ma formę konkursu ocen na dyplomach ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia w zakresie filologii ukraińskiej/ukrainistyki (kryterium podstawowe) lub innych studiów wyższych dla osób posiadających udokumentowaną znajomość języka ukraińskiego na poziomie C1 ESOKJ. W przypadku identycznych ocen o miejscu na liście rankingowej będzie decydowała średnia arytmetyczna ocen ze studiów wyższych.